Kâmran İnan: Hayatı ve siyasi kişiliği
Kâmran İnan: His life and political identitiy
  1. Tez No: 375551
  2. Yazar: TEKİN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Önemli devlet hizmetlerinde bulunmuş şahsiyetlerin sosyo-politik faaliyetlerinin incelenmesi ve bu incelemenin gelecek nesillere aktarılması Tarih bilimi açısından zaruridir. Bu bağlamda Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden Kâmran İnan'ın hayatının ve siyasi faaliyetlerinin anlatıldığı bu çalışmayla, biyografik bilgilerle beraber, dönemin birçok siyasi olayına temas edilmiştir. Bir taraftan Kâmran İnan'ın yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen, hiçbir zaman devletine ve milletine arkasını dönmemesi üzerinde durulurken, diğer taraftan da bulunduğu her ortamda devletinin ve milletinin menfaatlerini savunmuş, içeride ve dışarıda barıştan ve güçlü Türkiye'den yana olmuş bir devlet adamı olarak Türk siyasi hayatındaki yeri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme yapılırken tarihi olaylar titizlikle incelenmiş ve Kâmran İnan'ın şahsında bu olayların gerçek yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada askeri darbelerden muhtıralara, toplumsal olaylardan siyasi çalkantılara, ekonomik sıkıntılardan global krizlere, seçim sistemleri ve seçimlerden iktidar kavgalarına kadar birçok konu üzerinde durulurken, iç ve dış politika uygulamaları derinlemesine irdelenmiştir. Öte yandan yazdıklarını en büyük mirası olarak kabul eden Kâmran İnan'ın eserleri ve fikri yapısı da çalışmamızdaki yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to investigate the socio-political activities of the figures, served in important state positions, and transferring the findings of this investigation to future generations in terms of the History. In this context, in this study, the life and political activities of Kâmran İnan, an important figure in Turkish political life, have been described along with biographical information and many political events of the period. In one sense, it has been analyzed that despite all the negativities he has experienced, Kâmran İnan has never turned his back to his country and nation, on the other hand, his place in Turkish political life as an individual, who has always defended the state's interests, stood with peace and powerful Turkey both inside and outside, has been evaluated. While conducting this evaluation, the historical events have been studied thoroughly and the actual meanings and places of these historical events have been identified in the person of Kâmran İnan. In the study, while many subjects were discussed such as the military coups, memorials, social events, political unrest, economic crises, global crises, electoral systems, elections and power struggles, domestic and foreign policy practices were also examined deeply. On the other hand, the works and ideal construct of Kâmran İnan, considers these as his greatest legacy, have been included in our study.