I. Darius ve Dönemi: M. Ö. 522-486
I. Darius and his time Period
  1. Tez No: 375552
  2. Yazar: MURAT DABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ön Asya'nın ilk büyük imparatorluğunu kuran Persler yaklaşık ikiyüz yıl boyunca bulundukları coğrafyayı etkilemişlerdir. Persler sadece bu coğrafyayı etkilemekle kalmamış Yunanistan'dan Hindistan'a oradan Mısır'a kadar bir köprü kurarak kültür etkileşimine de vesile olmuşlardır. Döneminin süper gücü olmasında şüphesiz Büyük Kyros ve I. Darius'un önemli rolleri vardır. Biz buradaki tez çalışmamızda konu olarak I. Darius ve dönemini inceledik ve araştırdık. Persleri imparatorluk haline getiren I. Darius dönemi, siyasi ve sosyal olarak incelenmiş olup, bu konuda birinci elden kaynaklar tetkik edilmiştir. Ayrıca çağdaş müverrihlerin görüş ve bilgilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Persians, who founded the first big empire of Asia Minor, affected the geography they lived in for almost two hundred years. Not only do Persians affected that geography but also they conduced a cultural interaction by building a bridge from Greece to İndia and from İndia to Egypt. Undoubtedly Kyros the Great and I. Darius played imported roles in becoming super power of the era. İn our thesis as a subject we researched and studied I. Darius and his time period. I. Darius who turned the Persia into an empire and his time period have been studied socially and politically. İn this subject sources at first hand have been surveyed. Additionally contemporary historians views and knowledge have also been placed.