II. Meşrutiyet Dönemi basın camiasında kadın gazeteciler ve kadın dergileri
Women journalists and women's magazines in the press community of the second constitutional era
- Tez No: 996835
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
II. Meşrutiyet dönemi, siyasi ve toplumsal hayatta olduğu kadar basın ve yayın hayatı için de önemli bir dönüm noktasıdır. Kadınlar bu dönemde dergiler aracılığıyla kendilerini ifade etmeye çalışmışlardır. Bu dönem kadınların toplum içerisinde görünürlüklerinin arttığı ve kendilerine yeni bir kimlik oluşturdukları dönemdir. Kadınlar kendileri için biçilmiş rollere karşı çıkarak toplumsal hayatta kendilerine yer bulmaya çalışmışlardır. Özellikle Kadınlar Dünyası, Mehasin ve Demet gibi dergiler birçok kadına yazma olanağı sunmuştur. Aile, çocuk bakımı, eğitim, siyaset ve moda gibi konular bu dergilerde sıkça yer almışlardır. Nimet Cemil, İsmet Hakkı, Şükufe Nihal, Atıfet Celal, Feriha Kamuran, Şair Nigâr gibi hanımlar dergilerde düşünce ve makalelerine yer vermişlerdir. Kadınların yazmış olduğu yazılar dönemin koşullarına dikkat çekmesi ve toplumun diğer tabakalarına mensup insanlara ulaşması bakımından oldukça önemlidir. Osmanlı Devleti'nde toplumsal ve sosyal hayatta kadının yeri üzerine bilgiler elde etme fırsatı sunmaktadır. Genellikle dergiler aracılığıyla batı toplumunda kadının yeri üzerinde durulmuş ve karşılaştırmalara gidilmiştir. Bu karşılaştırmaların neticesinde kadınların eğitim alanında erkeklerle eşit düzeyde olmaları gerektiği düşüncesi ortaya çıkmıştır. Kadınlar, kendilerini geliştirmeleri ve topluma faydalı birer birey yetiştirmeleri için eğitim almaları gerektiğini düşünmüşlerdir. Kadının en birinci ve mühim vazifesi annelik olarak görülmekteydi ancak kadınların toplumsal hayatta beklentilerinin artması ile sadece bir anne olarak değil toplumsal ve sosyal hayatın bir parçası olarak da görülmek istemişlerdir. Bu dönemde ortaya çıkan modern kadın kimliği Cumhuriyetin ilanında ve sonraki dönemlerde kadınlara ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
The Second Constitutional Era was a significant turning point not only in political and social life but also in the history of the press and publishing. During this period, women sought to express themselves through magazines. This era marked a time when women became more visible in society and began to forge new identities for themselves. Women sought their place in society by challenging the roles assigned to them. Magazines such as Kadınlar Dünyası, Mehasin, and Demet, in particular, provided many women with the opportunity to write. Topics such as family, childcare, education, politics, and fashion were frequently covered in these magazines. Women such as Nimet Cemil, İsmet Hakkı, Şükufe Nihal, Atıfet Celal, Feriha Kamuran, and Nigâr bint-i Osman contributed their thoughts and articles to these magazines. The writings of women are very important for drawing attention to the conditions of the period and for reaching people from other social strata. It offers the opportunity to learn about the place of women in society and social life in the Ottoman Empire. Generally, through the journals, the place of women in Western society was emphasized, and comparisons were made. As a result of these comparisons, the idea that women should be at an equal level with men in the field of education emerged. Women believed they needed education to develop themselves and become useful members of society. Motherhood was considered the primary and most important duty of women, but as women's expectations in social life increased, they came to be seen not only as mothers but also as part of public life. The modern female identity that emerged during this period guided women during the proclamation of the Republic and in subsequent periods.