Türkiye'nin 1980 sonrası mali göstergelerinin mali kural bağlamında incelenmesi ve analizi
Investigate and analysis of Turkey's post-1980 financial indicators in the context of fiscal rules
- Tez No: 375572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tezin amacı, mali kuralların yabancı ülke uygulamaları ışığında Türkiye'de uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik olarak; mali kurallar ve Anayasal İktisat Yaklaşımı teorik düzeyde ele alındıktan sonra, mali kuralların Türkiye ve yabancı ülke uygulamaları incelenmiştir. Tezin son bölümünde, Türkiye'de ve yabancı ülkelerde mali göstergeler incelenerek, mali kuralların uygulama sonuçları değerlendirilmektedir. Mali kuralları yasal ve anayasal boyutta uygulamaya çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, özellikle 2008 Küresel Mali Krizi'nden sonra Maastricht Antlaşması'nda ortaya konulan kuralları önemli ölçüde esnetmiştir. Türkiye'nin özellikle 2000'li yıllardan itibaren mali göstergelerinde iyileşmeler olması, mali kuralların Türkiye'de uygulanabileceğini ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler : Mali Kural, Mali Disiplin, Mali Göstergeler, Anayasal İktisat, Küresel Kriz.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess the viability of fiscal rules in Turkey in the light of foreign country practices. Within this scope, after a theoretical analysis of fiscal rules and Constitutional Economics, we examined the Turkish and foreign country practices regarding the fiscal rules. In the last chapter, we investigated the financial indicators of Turkey and foreign countries and evaluated the practical consequences of fiscal rules. The Europen Unioun (EU) countries were trying to apply the fiscal rules in both legal and constitutional ways, but they have considerably bended the rules of the Treaty of Maastricht especially since the Global Financial Crisis of 2008. Some upturns in the financial indicators of Turkey since the beginning of 2000s mean that fiscal rules can be applicable in Turkey. Keywords : Fiscal Rule, Fiscal Discipline, Financial İndicators, Constitutional Economics, Global Crisis.