Başkurt Türkçesinde edatlar
Postposi̇ti̇ons i̇n Bashki̇r Turki̇sh
- Tez No: 375571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
“Başkurt Türkçesinde Edatlar”konulu tezimizde, Türk ve Başkurt gramercilerinin görüşleri doğrultusunda edatlar, edatların özellikleri ve sınıflandırılma çalışmalarına yer verilmiştir. Daha sonra Türkiye'de ve Başkurdistan'da yayımlanan Başkurt Türkçesi gramer ve çalışmalarından hareketle çekim edatları ile edat göreviyle kullanılan kelimeler tespit edilmiştir. Tespit edilen bu edatlar, Başkurt Türkçesinde yayımlanan edebî eserler, gramer kitapları ve konuyla ilgili yapılan muhtelif çalışmalardan taranmıştır. Tarama neticesinde belirlenen ve edatla kurulan cümleler, konunun daha iyi takibi için transkribe edilerek Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Tespit edilen her edatın yapısı hakkında bilgi verildikten sonra edatlar, kullanım özelliği ve işlevlerine göre incelenmiş, elde edilen bulgular istatistikî verilere göre tablo halinde gösterilmiştir. Böylece Başkurt Türkçesinde edatların cümle içerisinde yeri, kullanım özellikleri ve işlevleri açık bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our thesis on“Postpositions in Bashkir Turkish”, postpositions, characteristics of postpositions, and studies on their classification have been covered under the perspective of Turkish and Bashkir grammarians. Furthermore, inflectional postpositions and words used as postpositions have been identified based on studies investigated on Bashkir Turkish grammar and studies published in Turkey and Bashkortostan. Those identified postpositions have been found in literary works, grammar books and various other related studies published in Bashkir Turkish. The sentences which have been identified after reviewing and analysing have been transcribed and transferred into Turkey Turkish in order to make the content more comprehendible. After giving information of the structure of each postposition, these postpositions have been analysed according to their usage and functions. The results gained from these analyses are presented in tables according to statistical data. Thus, the positions of postpositions in Bashkir Turkish within a clause, their usage and functions have been presented clearly.