Sumer mitolojik öykülerinin Eski Ahit'teki yansımaları
Sumer mythological stories in the Old Testament reflections
  1. Tez No: 375580
  2. Yazar: MEHMET ŞEFİK AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. GÜRKAN GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tezimizin konusu, Sumer mitolojik öykülerinin Eski Ahit'e yansıyan yönlerini ortaya koymaktır. Giriş bölümünde Sumerliler, kültürleri ve yaşadıkları Mezopotamya coğrafyası hakkında bilgiler verilmiş, Mezopotamya'da ki kültür devreleri sıralanmıştır. Konumuz gereği Sumer panteonu açıklanmış ve Eski Ahit hakkında genel bilgiler verilerek konuya giriş sağlanmıştır. Birinci bölümde evrenin yaratılması ve düzenlenmesi, insanın yaratılması konularının Sumer mitolojisinde ve Eski Ahit'te ne şekilde bahsedildiği anlatılmış ve benzer yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Daha sonra“Kutsal Evlilik”töreni ve İlkbahar bayramı, adı geçen her iki kaynakta da anlatılmış ve benzerlikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Gılgamış destanında anlatılan Tufan olayının, Eski ahit içinde yer alan Ruhban ve Yahvist anlatımları ile açıklanarak, benzerlikler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Sumer inançlarında görülen cennet, cehennem kavramları üzerinde durulmuş, sonrasında ise Eski Ahit'te ve Yahudi inançlarında yer alan aynı kavramlar anlatılarak benzer yönler açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Eski Ahit'te adı geçen kutsal şahsiyet ve peygamberlerin Sumer destanlarındaki izleri belirtilmiş, yaşanan olayları anlatan benzer anlatımlardan da yararlanarak adı geçen şahsiyetler değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise tezimiz de elde ettiğimiz bulgular genel hatlarıyla açıklanmıştır. Bunun yanında konuya ışık tutan resimler ve bir harita ile tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to demonstrate the aspects of Sumerian mythical stories reflected in the Old Testament. In the introduction, the thesis provides information about Sumerians, their cultures, and Mesopotamia region in which they lived; and it sorts the cultural periods in Mesopotamia. With regard to the subject matter, Sumerian pantheon is explained and an introduction is provided by presenting general information about the Old Testament. In the first chapter, the thesis explains how the subjects of creation and ordering of the universe and creation of human are narrated in Sumerian mythology and the Old Testament, and it attempts to present the similar aspects between the two. Then, the thesis explains the“Sacred Marriage”ceremony and Spring Festival in these two corresponding sources, and attempts to present the similar aspects. In the second chapter, the thesis explains the case of Flood described in the Epic of Gilgamesh through its ecclesiastical and Yahwistic narrations in the Old Testament, and attempts to reveal the similarities. In the third chapter, the thesis focuses on conceptions of heaven and hell that existed in Sumerian faith, and then the thesis tries to explain the similarities by pointing out similar concepts in the Old Testament and the Jewish faith. In the fourth chapter, the thesis indicates the traces of holy characters and prophets mentioned in the Old Testament within the Sumerian epics, and it interprets the related characters by making use of the similar narratives narrating the events. In the Conclusion, findings of the thesis are explained in general. The thesis concludes with pictures and a map enlightening the subject matter.