Bilgi toplumunun oluşumunda dijital eşitliğin sağlanmasının önemi
The importance of ensuring digital equality in the formation of information society
- Tez No: 375582
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnternetin bireylerin günlük hayatına girmeye başladığı 1990'lardan itibaren üzerinde durulmaya başlanan bir kavram olan“Dijital Eşitsizlik”, günümüzde üzerinde çok daha fazla çalışılan bir konu haline gelmiştir. Çalışmada öncelikle eşitsizliğin halen bulunduğu noktayı görebilmek amacı ile dünyadaki ve Türkiye'deki veriler bir araya getirilmiş, hem kıtalar, hem de ülkemizdeki bölgeler açısından eşitsizliğin devam ettiği anlaşılmıştır. Ayrıca, Türkiye özelinde elde edilen veriler ile cinsiyet bazında da eşitsizlik olduğu tespit edilmiştir. Bir başlangıç çalışması olma özelliği taşıyan bu tezde, dijital eşitsizliğe sebep olan faktörler ile ilgili çalışmalar bir araya getirilerek, fiziksel ve psikolojik eşitsizliğin aşılması konusunda uluslararası kuruluşların çizdiği çerçeve de değerlendirilmiştir. Fiziksel engellerin aşılması konusundaki çalışmalardan örneklere yer verilen tezde, psikolojik faktörler ile ilgili siyasal liderlerin İnternet kullanımına odaklanılmıştır. İnternet sonrasında ortaya çıkan araçlardan olan sosyal medya, son dönemde hem bireyler hem de siyasal liderlerce yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Siyasal liderlerin sosyal medya kullanımı, 2008 Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminden sonra araştırılmaya başlanan bir konu haline gelmiştir. Tezde, siyasal liderlerin sosyal medyayı kullanmasının, dijital eşitsizliğin aşılmasında, doğrudan olmasa da dolaylı bir rolü olduğunu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The notion of“digital divide”, gaining importance especially since the 1990s during which Internet became a part of daily life, has become an issue today on which academicians are increasingly carrying out studies. In this thesis, data from Turkey have been collected to realize where digital divide is standing today and it has been understood that this divide still continues not only for the continents but also for the countries in our region. Furthermore, it has also been realized that through the data collected from Turkey, there are inequalities in terms of genders. In this thesis being a model study, the framework drawn by international institutions in order to overcome both physical and psychological dicide has also been evaluated by gathering the relevant studies on the factors that lead to digital divide. The thesis, in which examples from the studies about addressing the physical obstacles are given, focuses on both the psychological factors and the use of Internet by political leaders. Social media, a tool appearing after the emergence of Internet, has intensely been used by individuals and political leaders in recent years. The use of social media by political leaders became a popular issue especially after the US presidential elections held in 2008. This thesis demonstrates that the use of social media by political leaders has an indirect role – if not a direct one –in overcoming digital divide.