Çivi yazılı belgelere göre Hitit toplum hayatında hayvan
According to cuneiform documents the animal in Hittite society life
- Tez No: 375583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hayvanlar, çağlar boyu insanların beslenme alışkanlıkları içinde yer almış ve tarım, ulaşım, savaş vb. alanlarda temel ihtiyaçlarından biri olmuştur. M.Ö. II. Bin yıl devletlerinden olan Hititler için de aynı durum geçerliydi. Ele geçen yazılı belgeler neticesinde, tarımın yanında hayvancılığın da yapıldığı Hititler de; sosyal hayatı düzenlemek amacıyla meydana getirdikleri kanun maddelerinde, beslenme alışkanlıkları içerisinde, büyü ritüellerinde, fal metinlerinde, tanrılar için düzenledikleri bayram ve şenliklerde, mitolojik metinlerde, devletlerin olmazsa olmazlarından olan ordu içerisinde hayvanlardan yararlanılmıştır. Buna ilaveten, bu durum hayvancılıkla ilgili mesleklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Hititler, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği(çobanlık, sığırtmaçlık), ordu için at yetiştiriciliği, arıcılık ve az da olsa balıkçılık yapmışlardır. Hayvanlardan elde edilen ürünlerde dericilik ve dokumacılık zanaatlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Aynı zamanda, Hititler yetiştirdikleri hayvanları kiralamışlardır. Hayvanların ve hayvan ürünlerinin varlığı, toplumların sosyal hayatının şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Bu konuyu ele almamızdaki amaç, hayvanların Hitit toplum hayatındaki yerini ve önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Animals have taken place in the diets of men throughout the ages and become one of the basic needs of mankind like farming, transportation, war, etc. This was the case for the Hittites, too, which was one of the states of the 2nd thousand years B.C. The cuneiform inscriptions obtained have revealed that the Hittites were engaged not only in farming but also in animal husbandry. They also made use of the animals in the law articles which they made up t o regulate the social life, in their diets, in their magic rituals, in their fortune -telling texts, in the bariums and festivals held in honour of the gods, and in the army which is one of the musts of states. In addition, this case enabled the growth of professions related to animal breeding. The Hittites engaged themselves in animal breeding for small and big cattle and horses for the army, in apiculture and fishing, though very little. The products from the animals enabled the rise of professions related to leather trade and weaving. They also rented out the animals that they bred. The existence of animals and animal products has played a significant role in the shaping of the social life of societies. With this consideration in mind, our intention in dealing with this subject is to emphasize the place and significance of animals in the Hittites' social life.