Güney Cephesinde Antep işgali: 1919-1921
Antep occupation on the Southern front li̇ne: 1919-1921
  1. Tez No: 375585
  2. Yazar: İSMAİL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
I. Dünya Savaşı'ndan sonra İngiltere ve Fransa, Ortadoğu'daki ekonomik hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla her türlü dinî ve etnik ayrımcılığı yaptı. I. Dünya Savaşı'nın Orta Doğu'daki sorunlara son vermesi beklenirken Batılı devletlerin mücadelesine sahne oldu. İngiltere, I. Dünya Savaşı'nda Arap Yarımadası, Suriye ve Irak'ta savaşın bütün yükünü çektiği iddiası ile Güneydoğu Anadolu'yu işgal etti. İngiliz Başbakanı Lloyd George, İngiltere'nin Çukurova ve Güneydoğu Anadolu'yu işgalini I. Dünya Savaşı'nda askerî başarılarının bir sonucu olarak görüyordu. Fransa ise bu bölge ile geçmişteki tarihî bağları ve Sykes-Picot Gizli Antlaşması'nda Çukurova ve Güneydoğu Anadolu'nun (Antep, Urfa, Maraş ve Arabistan'ının kuzeyi) kendilerine ayrıldığı gerekçesiyle bölgeyi işgal etti. İngiltere, Ortadoğu üzerindeki emellerini gerçekleştirmek için Arap milliyetçilerini kullanırken Fransa, yörede bulunan Ermenileri kullanma yoluna gitti. Güneydoğu Anadolu halkı (Antep, Urfa, Maraş) Fransa'nın bu politikalarına karşı gösteriler yaptı. Fakat Fransa bu tür hareketleri işkence, hapis, katliam ve sürgün gibi metotlarla bastırmaya çalıştı. Fransa'nın bu sırada en büyük destekçileri bölgedeki Ermeniler oldu.
Özet (Çeviri)
After first world war, England and France did all kinds of religios and ethnic discrimination in order to achieve their goals in the middle east.First world war was espected to put an end to the problems in the middle east but there was fight among western staates.England occupied Southeast Anatolia with the claim that it has the whole burden of war of Arabian Peninsula, Syria and Irak.Englısh Prime Minister Lyod George thought that accupation of Cilicia and South eastern Anatolia was result of their military success in first world war .France occupied this region with the ecuse that it had historical ties in the past and according to the Sykes-Picot Treaty Cilicia and South eastern Anatolia (Antep Urfa Maras and nothern past of Arabia) were allocated to France. While England was using the Arab nationalists to achieve his goals in the middleeast, France chose using Armenian people for its goals.Southeast Anatolian people (Antep Urfa Maras) protested this policy of France, but France tried to push people with torture imprisonment massacres and deportations.At this time the biggest supporters of France were Armenians of the region.