Türk İş Hukukunda işverenin iflâsı
The bankruptcy of employer in the Turkish Labour Law
  1. Tez No: 375584
  2. Yazar: MEMİŞ GÖKHAN TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İşverenin iflâsı, hukukî bir durumu ifade etmektedir. Zira iflâs hukukunda bir kim-senin işveren sıfatına sahip olup olmamasıyla ilgilenilmez; önemli olan iflâsa tabi bir kişi hakkında iflâs sebebinin gerçekleşmesidir. Bununla birlikte tacir olan bir borçlunun çoğunlukla işveren olduğu düşünüldüğünde, borçlunun iflâsı, genel-likle işverenin iflâsı görünümüne sahiptir. İflâs kendine özgü prosedürlere sahip bir tasfiye türüdür ve tasfiyenin her aşaması, iş hukuku bakımından farklı bir prob-lemi de beraberinde getirmektedir. İflâsın yarattığı problemlerin başında iflâsın iş sözleşmesine etkisi ile işçi alacaklarına etkisi gelir. İflâsın iş sözleşmesine etkisi, işçinin iflâs istemiyle başlayan ve tasfiyenin sonuna kadar devam eden bir süreci kapsar. İşçi alacaklarına etkisi ise iflâsın iş sözleşmesine etkisinin doğal bir uzan-tısı olup, işçinin iş ilişkisi içinde korunmasının mümkün olmadığı durumlarda gündeme gelir. İş hukuku mevzuatı incelendiğinde, iflâsın iş hukukuna etkisi ba-kımından yalnızca iki düzenlemeye yer verildiği görülmektedir. Bunlar iflâs nede-niyle işyeri devrine ilişkin İş Kanunu m.6/6 hükmü ile Ücret Garanti Fonu'na iliş-kin İşsizlik Sigortası Kanunu ek m.1 hükmüdür. Bu iki düzenleme dışında kalan problemlerin çözümünde genel düzenlemelerden hareket edilecektir.
Özet (Çeviri)
The bankruptcy of the employer states a legal status. Likewise bankruptcy law doesn't concern one is employer or not; the important thing is that realization of bankruptcy reason on a person who subject to bankruptcy. However, considering that a merchandizer mostly has employer status, the borrower's bankruptcy, also has the employer's bankruptcy appearance. Bankruptcy is a liquidation way which has own procedures and every stage of liquidation brings different prob-lems in labour law. At the helm of these problems the effect of the bankruptcy on employment contract and the effect of bankruptcy on employee's claims. The ef-fect of bankruptcy on employment contract covers a process which begins with employee's bankruptcy claim and ongoing to end of liquidation. The effect of bankruptcy on employee's claim is the natural extension of the effect of bank-ruptcy on employment contract and it comes forth in cases when the protection of the worker in employment relation is not possible. When the labour law legislation is analyzed, there are two regulations about the effect of bankruptcy on labour law. One is Labour Act article 6/6 which is about the transfer of business due to bankruptcy and the other one is Unemployment Insurance Act additional article 1 which is about Wage Guarantee Fund. The problems which are dehors of these two regulations, solve with general rules.