Harp prensipleri ışığında Güney Cephesinde Kuvayı Milliye (Gaziantep örneği)
National Forces on the Southern Front according to the principles of warfare (Gaziantep example)
  1. Tez No: 660155
  2. Yazar: ALİ ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Sykes-Picot gizli antlaşması ile parçalanması planlanan Anadolu toprakları, Mondros Mütarekesi ile bu plan kapsamında işgal edilmişti. İngilizler, işgal bölgelerinde Rusya ile arasına tampon görevi yapmak üzere başlangıçta Fransızlara verdiği Anadolu'nun güney kısımlarını, Rusya'da rejimin yıkılması ve kendi iç sorunlarına dönmesi üzerine, Musul petrollerine karşılık geçici olarak işgal etmiş, Suriye İtilafnamesi ile Musul bölgesini alınca, Güney bölgesini Fransızlara bırakarak çekilmişti. İngiliz işgal dönemi, bölgede nispeten sükûnet içinde geçmiş ancak Fransızların Ermenilerle birlikte bölgeye gelmesi, bölgede direnişi artırmıştı. Güney cephesinin önemli bir bölümünü oluşturan Antep cephesinde direniş ve örgütlenme faaliyetleri Sivas Kongresi sonrası başlamıştı. Önce Kılıç Ali'nin, arkasından Özdemir Bey'in şehir içi savunma organizasyonunu düzenlemeleri ile şehir içi savunma için hazırlık yapılmıştı. Şehir içi savunmaya paralel olarak bölgedeki yerel kaynaklardan temin edilen personel ile oluşturulan 2'nci Kolordunun, Fransızları bölgede sürekli taciz etmesi sonucu, Fransız işgali Maraş ve Urfa'dan çekilmeyi müteakip, Antep bölgesi ile sınırlı kalmıştı. Bu kapsamda; Antep Savunmasına katılan Milli Kuvvetler, Sivas Kongresinde tespit edilen Milli Mücadelenin askeri stratejisinde kendisine verilen Fransız işgalinin sınırlandırılması ve Fransızların sürekli tedirgin edilmesi hedefini; kanı, canı pahasına elde etmiş, Fransız Kuvvetlerini şehre sokmamış fakat açlığa teslim olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Anatolian Lands, planned to be divided by the secret Sykes-Picot treaty, were invaded as a result of Mundros Armistice. The Southern parts of Anatolia, which was initially given to French armies as a buffer zone against Russia before the regime in Russia collapsed and Russians returned to their internal issues, were temporarily invaded by British forces in exchange for the petroleum in Mosul and soon they left the area to the French after occupying the Mosul area in accordance with the Contract of Syria. The British occupation period of the region was relatively calm; however, the arrival of French together with the Armenians increased the resistance. The resistance and organization activities in Antep, which was an important part of the Southern Front, initiated after the Sivas Congress. The inter-city defense preparations were carried out following the inter-city defense organization plans by Kılıç Ali first, and later Özdemir Bey. The French occupation stayed within the limits of the Antep region following the retreat of the French forces from the French-occupied areas, that is Maraş and Urfa, as a result of the constant discommode of the 2nd Army Corps, which was formed by the personnel procured from local sources in the region, correspondingly to the inter-city defense. Hence, the aim of limiting the French invasion and discommoding the French constantly, which was given to the National Forces following the Sivas Congress in which the military strategy of National Struggle was identified, was achieved at the cost of one's own life; nonetheless, the National Forces who supported the defense of Antep surrendered to hunger.