Kuantum öğrenme modeline dayalı fen bilimleri öğretiminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarı, tutum ve öğrenmenin kalıcılığı üzerine etkisi
Quantum of science based learning model learning secondary school students ' academic achievement , attitudes and its effect on retention of learning
- Tez No: 375587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma, fen bilimleri öğretiminde kuantum öğrenme modelinin ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin akademik başarıları, tutumları ve öğrenmenin kalıcılığı üzerine etkisini incelemek için yapılmıştır. Araştırma, 2013–2014 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminde Çanakkale ili Gelibolu ilçesi Hâkimiyet-i Milliye Ortaokulunda öğrenim görmekte olan 6/A, 6/B, 6/C ve 6/D sınıflarının öğrencileri olmak üzere toplam 80 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma ön test- son test kontrol gruplu deneysel modelde yapılmıştır. 'Maddenin Tanecikli Yapısı ' ünitesi kapsamında yer alan konular, kuantum öğrenme modeline göre tasarlanmış, ders planı, materyaller ve etkinlikler geliştirilmiştir. Deney ve kontrol grupları belirlenirken yapılan ön test sonuçları temel alınmıştır. Araştırma, haftada 4 saat olmak üzere toplam 28 ders saatini kapsayan süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacı ile başarı, tutum ve kalıcılık testi ölçek olarak kullanılmıştır. Başarı ve tutum testleri her iki gruba da deneysel işlem öncesi ön test ve deneysel işlem sonrası son test olarak uygulanmıştır. Araştırma sürecinde deney grubunda kuantum öğrenme, kontrol grubunda ise yapılandırmacı öğrenme temel alınmıştır. İki bağımlı grup karşılaştırmalarında normal dağılıma sahip değişkenler için eşleştirilmiş t testi, normal dağılmayan değişkenler için Wilcoxen testleri kullanılmıştır. Ölçeklerin iç tutarlılığı Cronbach alfa katsayısı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study quantum model of learning in science teaching sixth grade students of the secondary school academic achievement, attitudes and learning was conducted to examine the effect on retention. Research, 2013-2014 academic year, the first term of the province of Canakkale Gallipoli district Sovereignty-i Milli Middle School, studying at the 6 / A, 6 / B, 6 / C and 6 / E classes of students for a total of 80 students was carried out. Pre-test and post-test control group research was conducted in experimental models. 'Particulate Structure of Matter' unit within the scope of topics, designed according to the quantum model of learning, lesson plans, materials and activities have been developed. When determining the experimental and control groups were based on preliminary test results. Research, for a total of 4 hours per week within a period of 28 hours was carried out covering. To collect data for the purpose of achievement, attitude and retention test was used as a scale. Achievement and attitude tests before the experimental procedure in both groups pre-test and post-test was administered after the experimental procedure. Quantum in the experimental group during the research process, learning is based on constructivist learning in the control group. Two dependent variables with normal distribution for group comparisons paired t test, Wilcox test for normally distributed variables were used. The internal consistency of the scale was determined by Cronbach's alpha coefficient.