Kuantum öğrenme modeli ile öğretimin ortaokul öğrencilerinin yaratıcı problem çözme özelliklerine ve matematik ile ilgili düşüncelerine etkisi
The effect of teaching with quantum learning model on middle school students' creative problem solving characteristics and their thoughts about mathematics
- Tez No: 1014808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇEZİKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kuantum Öğrenme Modeli (KÖM) temelli öğretim uygulamalarının ortaokul düzeyindeki öğrencilerin yaratıcı problem çözme özellikleri ve matematik ile ilgili düşünceleri üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bilim ve teknolojide yaşanan dönüşümler, eğitim anlayışını yapılandırmacı ve öğrenci merkezli yaklaşımlar doğrultusunda yeniden şekillendirmiştir. KÖM, beynin doğal öğrenme süreçlerini temel alan; bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutları bütüncül bir yaklaşımla kapsayarak öğrenmenin kalıcılığını artırmayı amaçlayan kuramsal bir öğretim modelidir. Model, öğrencinin potansiyelini ortaya çıkarmayı ve öğrenme ortamını çoklu etkileşimler yoluyla zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada, öntest ve sontest uygulamalarını içeren, deney ve kontrol gruplu yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim öğretim yılında İstanbul'daki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 5. sınıf düzeyindeki toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla, Yaratıcı Problem Çözme Özellikleri Envanteri (YPÇÖE) ve Matematik ile İlgili Düşünceler Ölçeği'nden (MDÖ) yararlanılmıştır. Deney grubunda KÖM'e dayalı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ders planları uygulanmış, kontrol grubunda Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) öğretim programı esas alınarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sunulan ders kitapları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin normallik dağılımları Shapiro–Wilk testi ile incelenmiş; verilerin normal dağılım göstermesi durumunda parametrik testlerden bağımlı örneklemler t testi ve bağımsız örneklemler t testi, normal dağılım göstermemesi durumunda ise non-parametrik testlerden Mann–Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Bulgular, deney ve kontrol gruplarının başlangıç düzeylerinin benzer olduğunu göstermektedir. Yaratıcı problem çözme özellikleri alt boyutlarına ilişkin bulgular incelendiğinde, her iki grupta da ıraksak düşünmede büyük, yakınsak düşünme ile genel bilgi ve beceride ise orta düzeyde etki büyüklüğü elde edilmiştir. Motivasyonda KÖM'e dayalı öğretimin etkisinin büyük olduğu, çevrede ise mevcut öğretim sürecinin daha etkili olduğu belirlenmiştir. KÖM'e dayalı öğretime ilişkin ortalama puanlar bütüncül olarak değerlendirildiğinde, öğrencilerin yaratıcı problem çözme özelliklerinde genel ve anlamlı bir gelişim sağlandığı görülmüştür. Matematik ile ilgili düşünceler ölçeğine ilişkin bulgular, her iki grupta da öğrencilerin matematiğe yönelik olumlu düşüncelerinde güçlü bir artış olduğunu göstermektedir. Olumsuz düşünceler açısından kontrol grubunda anlamlı bir azalma gözlenirken, deney grubunda anlamlı bir değişim tespit edilmemiştir. Matematik ile ilgili düşüncelerin ortalama puanları incelendiğinde, her iki grupta da etki büyüklüğünün yüksek olması, uygulama sürecinin ve mevcut öğretimin öğrencilerin matematik ile ilgili düşüncelerini geliştirmede genel olarak güçlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. KÖM'ün öğrencilerin yaratıcı problem çözme özellikleri ve matematik ile ilgili düşüncelerini geliştirmede etkili olduğu bulgusu dikkate alındığında, bu modelin matematik öğretiminde daha uzun süreli ve sistematik biçimde uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of instructional practices based on the Quantum Learning Model (QLM) on middle school students' creative problem-solving characteristics and their thoughts about mathematics. Transformations in science and technology have reshaped educational approaches in line with constructivist and student-centered perspectives. The Quantum Learning Model is a theoretical instructional model grounded in the brain's natural learning processes and aims to enhance the permanence of learning by addressing cognitive, affective, and behavioral dimensions through a holistic approach. The model seeks to reveal students' potential and enrich the learning environment through multiple interactions. In this study, a quasi-experimental design with pre-test and post-test, including experimental and control groups, was employed. The study group consisted of a total of 40 fifth-grade students studying at a public middle school in Istanbul during the 2024–2025 academic year. In order to collect data, the Creative Problem-Solving Characteristics Inventory (CPSCI) and the Mathematics-Related Thoughts Scale (MRTS) were used. In the experimental group, lesson plans prepared by the researcher based on the Quantum Learning Model were implemented, whereas in the control group, textbooks provided by the Ministry of National Education (MoNE) were used in accordance with the Türkiye Century Maarif Model (TCMM) curriculum. The normality of the data was tested using the Shapiro–Wilk test. When the data showed normal distribution, parametric tests such as the paired samples t-test and independent samples t-test were applied; otherwise, non-parametric tests including the Mann–Whitney U test and the Wilcoxon Signed-Rank test were used. The findings indicated that the initial levels of the experimental and control groups were similar. When the sub-dimensions of creative problem-solving characteristics were examined, large effect sizes were found in divergent thinking, while moderate effect sizes were observed in convergent thinking and general knowledge and skills in both groups. It was determined that the effect of QLM-based instruction on motivation was high, whereas the existing instructional process was more effective in the environmental dimension. When the mean scores related to QLM-based instruction were evaluated holistically, it was observed that students showed a significant overall improvement in their creative problem-solving characteristics. The findings related to the mathematics-related thoughts scale revealed a strong increase in positive thoughts toward mathematics in both groups. While a significant decrease in negative thoughts was observed in the control group, no significant change was detected in the experimental group. The high effect sizes in both groups indicate that both the implementation process and the existing instructional approach have a strong overall impact on improving students' thoughts about mathematics. Considering the findings that QLM is effective in improving students' creative problem-solving characteristics and their thoughts about mathematics, it is recommended that this model be implemented in mathematics teaching in a more long-term and systematic manner.