H. 1284 / M. 1867-1868 (35 nolu) Antakya Şer'iyye Sicili (Transkripsiyon ve değerlendirme)
H. 1284 / A.D. 1867-1868 (number 35) Antioch Seri'yye Register(Transcription and evaluation)
  1. Tez No: 375635
  2. Yazar: GÖNÜL BAHÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 580
Özet
35 No‟lu Şerʻiyye Sicili 1867-1868 (25 Rebîʻü‟l-evvel-2 Zi‟l-kade 1284) tarihleri arasında Antakya Kazası mahkemesinde görülen davaları, alınan kararları ve başka makamlardan gönderilen kararları içermektedir. Osmanlıca rikʻâ el yazısı ile tutulan sicil 137 sahifeden oluşmaktadır. Çalışmada 35 No‟lu Antakya Şerʻiyye Sicili‟nin Transkripsiyonu ve Değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca Osmanlı hukuk anlayışı, Şerʻiye Sicilleri‟nin genel özellikleri, bu sicillerin tarih bilimi ile Osmanlı Devleti ve Antakya için taşıdığı öneme değinilmiştir. Şerʻiyye Sicili‟nden elde edilen veriler doğrultusunda Antakya‟nın idarî, sosyal, iktisadî ve hukukî yapısı hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Transkripsiyon yapılırken belgelerin aslına sadık kalınmış ve yazıldığı dönemdeki telaffuzlarının aynen kullanılmasına özen gösterilmiştir. Elde edilen veriler özetlenmiş ve tablolaştırılmıştır. Bu çalışmada, Antakya hakkında yapılacak araştırmalara katkı sağlanması amaçlanmıştır. . ANAHTAR KELİMELER Osmanlı Devleti, Antakya, Şerʻiyye Sicili, Mahalle, Köy, Tereke
Özet (Çeviri)
Number 35 Ser‟iyye Register includes the lawsuits and verdicts in Antioch courts and the decisions sent from other offices between the years of 1867 and 1868. The register written with Ottoman Turkish rika manuscript consists of 137 pages. In the study, Number 35 Antioch Ser‟iyye Register was transcribed and evaluated. Also, it was mentioned about Ottoman law percept, general characteristics of Ser‟iyye registers and what these registers carry weight with science of history, Ottoman Empire and Antioch. It was tried to give information about administrational, social, economic and judicial construction of Antioch by means of datas obtained from Ser‟iyye register. In the process of transcription, it was stayed loyal to original of documents and cared to use the pronunciations exactly as in the era it was written. The datas obtained were summarized and charted. In this study, it was aimed to contribute the studies that will be made about Antioch. KEY WORDS Ottoman Empire, Antioch, Ser‟iyye Register, District, Village, Estate