Romantik dönem bestecilerinden Johannes Brahms'ın Op. 77 Re Majör Keman Konçertosunun obua partisinin incelenmesi
Analysing the oboe part of the Violin Concerto in D Major Op.77 by Johannes Brahms, one of the composers of the romantic period
- Tez No: 853564
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN BÜLENT AKDENİZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Johannes Brahms, klasik müzik tarihi üzerinde derin bir etki bırakan 19. yüzyılın en önemli Alman bestecilerinden biri olarak kabul edilir. Brahms, güçlü melodiler, karmaşık yapılar ve duygusal derinlik ile karakterize edilen bir müzik tarzını benimsemiştir. Kariyeri, günümüzde de büyük saygı gören eserleri içeren geniş bir repertuvarla doludur. 1878 yılında tamamlanan ve ünlü keman virtüözü Joseph Joachim için özel olarak bestelenen Op. 77 Re Majör Keman Konçertosu, keman konçertosu repertuvarındaki önemli bir başyapıt olarak öne çıkmaktadır. Brahms'ın keman konçertosu, birinci bölümde dinamik bir girişle başlayarak kemanın lirik güzelliklerini ve teknik virtüozitesini ustalıkla sergileyen büyük orkestral eserlerinden biridir. Adagio olarak adlandırılan konçertonun ikinci bölümü, lirik ve içsel bir atmosfer sunarak özellikle dikkat çekici bir obua solosuna yer verir. Keman ve obua arasındaki yoğun etkileşim, orkestrasyonun katkısıyla birleşerek duygusal derinliği ve içsel huzuru vurgular. Üçüncü bölüm ise canlı ve coşkulu bir finalle sona erer. Bu konçerto, güzellik ve teknik zorlukları ustalıkla birleştiren bir yapıt olarak keman ve obua repertuvarının vazgeçilmez eserlerinden biri olarak kabul edilmiştir
Özet (Çeviri)
Johannes Brahms is considered one of the most important German composers of the 19th century who left a profound impact on the history of classical music. Brahms adopted a musical style characterized by strong melodies, complex structures and emotional depth. His career is filled with a vast repertoire of works that are still held in high esteem today. Completed in 1878 and composed especially for the famous violin virtuoso Joseph Joachim, the Op. 77 Violin Concerto in D Major stands out as an important masterpiece in the violin concerto repertoire. The violin concerto, one of Brahms' greatest orchestral works, begins with a dynamic introduction in the first movement that masterfully displays the violin's lyrical beauty and technical virtuosity. The second movement of the concerto, called Adagio, presents a lyrical and introspective atmosphere and features a particularly striking oboe solo. The intense interplay between violin and oboe, combined with the orchestration, emphasizes emotional depth and inner peace. The third movement ends with a lively and exuberant finale. This concerto has been recognized as one of the indispensable works in the violin and oboe repertoire as a work that skillfully combines beauty and technical challenges.