Yeni müzik'te Obua: Obua'nın yeni müzik çalış tekniklerinin incelenmesi ve müzik eserlerinde kullanımının değerlendirilmesi
Oboe in new music: An analysis of the new music playing techniques of the Oboe and an evaluation of these techniques in musical works
- Tez No: 375706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU GÜNER CANBEY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, Obua'nın yeni çalış tekniklerini inceleyen ve“Yeni Müzik”eserlerinde nasıl kullanıldıklarına ilişkin değerlendirmeleri içeren bir“Türkçe temel kaynak”oluşturabilmek amacıyla yapılmıştır. Konuya ilişkin mevcut kaynakların neredeyse tamamı yabancı dilde yayımlanmıştır. Birinci Bölüm'de; Obua çalgısının tarihsel gelişimine kısaca değinilmiş, Yeni Müzik Dönemi'nin amacı ve önemine ağırlık verilmiştir. İkinci Bölüm'de; Obua'da kullanılan yeni çalış teknikleri derinlemesine incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de ise; bu tekniklerin kullanımı yeni müzik eserlerinde örneklendirilerek değerlendirilmiştir. Bölümün alt başlıklarında yeni müzik repertuvarının temelini oluşturan, bir nevi“Klasikleşmiş”bestecilerin eserleri seçilmiştir. İncelenen yeni bir çalış tekniğinin bir besteci tarafından nasıl kullanıldığı, bestecinin konumu ve dolayısıyla konumlandırılan müzik döneminin iyi anlaşılmasıyla“Obua'nın Yeni Müzik'teki Yeri”nin açıklanması, daha objektif bir fikir oluşturacağı düşünülmektedir. Üçüncü Bölüm'de ayrıca, Türk bestecilerin eserleri arasında bir değerlendirme yapılarak önemli bulgulara ulaşılmıştır. Sonuç olarak; Türkiye'de obua çalış teknikleri ile ilgili olan bilgi eksikliğinin, hem icracılar hem de besteciler arasında yarattığı -genel motivasyonsuzluk ortamından kaynaklanan- verimsizlik sorunu olduğu görülmektedir. Dünya'da halen geçerli olan“birlikte çalışma”modelini Yeni Müzik Dönemi'nin en önde gelen besteci ve icracılarla örneklendirerek bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak ve dolayısıyla Türk (Obua) repertuarının, yeni eserlerinin katılımıyla genişleyerek Dünya repertuvarında yer bulması hedeflenmektedir.“Yeni Müzik'te Obua: Obua'nın Yeni Müzik Çalış Tekniklerinin İncelenmesi ve Müzik Eserlerinde Kullanımının Değerlendirilmesi”adlı bu araştırmanın, konu hakkında yararlı bir“Türkçe temel kaynak”olarak faydalı olabilmesi, çalışmanın nihai amacını taşımaktadır. Türkçe anahtar Kelimeler: 1- Obua 2- Yeni Müzik 3- ÇalıĢ Teknikleri
Özet (Çeviri)
This study has been done to form a“basic resource in the Turkish language”, which contains analyses of new playing techniques of the oboe and how these techniques are used in New Music as all related material on the subject are in foreign languages. In Chapter One, historical development of the oboe has been briefly mentioned, however, the purpose and the importance of the Age of New Music have been more thoroughly covered. In Chapter Two, new playing techniques of the oboe have been analyzed in depth. In Chapter Three, the new playing techniques listed in Chapter Two have been evaluated and demonstrated with musical examples. Works by those composers whose works are now accepted as“Classics”and to be the core of the new music repertory have been chosen in order to display the many ways the new playing techniques are used by composers. It is thought that by doing displaying these approaches and understanding the place of the oboe in the New Music repertory a more objective opinion of the oboe can be formed. Also in Chapter Three, works for oboe by Turkish composers have been compared to those of the foreign composers and important findings have been reached. Lack of information about different playing techniques of the oboe in Turkey can be seen as a sign of the inproductivity between performers and composers, perhaps due to the overall motivationless atmosphere present. With this thesis it is my aim to help solve this problem of motivation by encouraging performer-composer collaboration, and through this collaboration to develop a new repertory of Turkish oboe music and contribute to the world oboe repertory. The final aim of this research work titled“Oboe in New Music: An Analysis of the New Music Playing Techniques of the Oboe and an Evaluation of these Techniques in Musical Works”is to become a practical basic resource in Turkish. Ġngilizce anahtar Kelimeler: 1- Oboe 2- New Music 3- Techniques of Playing