Mikrovasküler arter anastomozlarında iloprostun antitrombotik etkisinin incelenmesi
Investigation of the antithrombotic effect of iloprast on microvascular anostomosis
- Tez No: 70640
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET: Mikrocerrahinin başlangıç dönemindeki gelişmeler yeni enstrümanların yaratılması ve teknik ilerlemeye dayanmaktaydı. Bugün ise geçerli olan teknik kabiliyet digital replantasyonlar ve serbest flep uygulamaları dahil birçok mikrovasküler prosedürün yapılabilmesini olanaklı kılmaktadır. Ufak damarlarda yapılan mikrovasküler anastomozlar rutin bir özellik kazansa da hala post operatif dönemde gelişen vasküler oklüzyona bağlı başarısızlık oluşmaktadır ve bu komplikasyon nedeniyle perioperatif dönemde damar açıklık oranlarını arttırabilmek amacıyla antitrombotik ajan kullanımı sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Yaptığımız deneysel çalışmada topikal olarak kullanılan iloprost standart bir tromboz modelinde yapılan mikrovasküler arter anastomozu sonrası damar açıklık oranını effektif olarak sağlamıştır. Deneysel çalışmada kullanılan 20 adet tavşan her grupta 10 denek olacak şekilde ikiyebölünmüştür. Kontrol grubunda ilaç tedavisi yapılmamış, anastomoz işlemi sırasında irrigasyon solüsyonu olarak serum fizyolojik kullanılmıştır. Deney grubunda ise irrigasyon solüsyonu olarak iloprost kullanılmıştır. Postoperatif 1. Saatte yapılan incelemede kontrol grubunda yapılan 20 anastomozdan 2 tanesi (%10) açık bulunmuştur. İloprost kullanılarak yapılan 20 anastomozun ise 16 tanesi (%80) açık bulunmuştur. Yapılan istatiksel analizlere dayanılarak aradaki farklılığın anlamlı olduğu tespit edilmiş, elde edilen sonuçlar histopatolojik incelemelerle desteklenmiş ve topikal iloprost uygulamasının mikrovasküler arter anastomozlarında gelişebilecek tromboz üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY : The early advances in microsurgery were based on creative instrumentation and technical improvement. The current technical ability has made a wide variety of microvascular surgical procedures pssible, including digital replantations and free flap transfers. Despite the almost routine nature with which small blood vessels are anastomosed, a significant failure rate continues to occur due to postoperative vascular occlusion and because of this complication, the use of prioperative anthithrombotic agents to improve patency rates has been a common practice. İn the experimental model, twenty rabbits were used and divided into two groups of ten animal each. The control group did not receive drug therapy, and isotonic saline was used as an irrigation solution through the anastomoses. In the experimental group iloprost solution was used topically as an irrigation solution. When examined one hour after surgery, 2 of 20 anastomoses (%10) were patent in the control group. Of the 20 anastomoses performed in the iloprost group, 16 were patent (%80). Statistical analysis of the patency rates when compared with the control group was significant and supported with histopathological analysis and concluded that topical application of iloprost is effective in prevention of microvascular thrombosis. 34