Mahmûd b. Abdülkahhâr'ın 'Şerhu'l-Ma'fuvvât'adlı eserindeki konuların mezhepler arası mukâyesesi ve değerlendirilmesi
A comparison and evaluation of the topics according to the İslamic law schools in the work of Mahmûd b. Abdulgahhâr entitled 'Sharh al- Ma'fuvvât'
  1. Tez No: 375833
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SELİM HAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Mahmûd b. Abdülkahhâr'ın Şerhu'l-Ma'fuvvât adlı eserindeki konuların mezhepler arası mukayesesi ve değerlendirilmesi“ adlı çalışmamızda, Ma'fuvvât kavramının anlamını netleştirip sınırlarını çizdikten sonra ilgili kavramları da verip Ma'fûvvât'ı somutlaştırmaya çalıştık. Çalışmamızı yapılandırırken, âyeti kerimeleri ve hadisi şerifleri temel kabul etmenin yanı sıra mezheplerin yorumlarından da yararlandık. Konumuz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü; araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve literatür değerlendirmesi kısımlarından oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmamızın konusu olan ”Şerhu'l-Ma'fuvvât“ adlı eserin müellif'inin hayatını, ilmi kişiliğini, hocalarını, talebelerini ve eserlerini tanıttık ve Ma'fuvvât kavramının sözlük anlamını, kavramlaşma sürecini, tanımını, Ma'fuvvât kavramının irtibatlı olduğu bazı kavramları ve Ma'fuvvât'a dâir eserleri değerlendirip geniş bilgi vermeye çalıştık. İkinci bölümde, Ma'fuvvât konularının temelini oluşturan ”Necâset“ kavramının tahlilini yaptık. Ardından mezheplere göre necâset kısımlarını ele aldık. Daha sonra Şâfiî mezhebine göre yazılan ”Şerhu'l-Ma'fuvvât“ adlı eseri esas alarak çalışmamızın ana konusu olanMa'fuvvât konularının, önce ”Şerhu'l-Ma'fuvvât"taki hükmünü belirttik. Ondan sonra da konularındört mezhebe göre mukayese ve değerlendirmelerini yapıp çalışmamızı sonuç ve değerlendirme başlığıyla tamamladık.
Özet (Çeviri)
In our study called“Interdenominational comparison and evaluation of issues of Sharh al-Ma'fuvvât”, we tried to concretize the word 'Ma'fûvvât' by giving the related concepts after clarifying and drawing lines of the meaning of Ma'fûvvât. While configuring our study, we also made of use interpretations of sects besides accepting Qur'anic verses and Hadith-i Sharif basically. Our thesis consists of an introduction and three parts. The introduction comprises 'theme, aim, importance, method and literature evaluation of study'. In the first part, we introduced the life, literary personality, masters, students and works of the author whose work is the subject of our study. In the second part, by evaluating the dictionary meaning, source(root), conceptualizing process, definition, some related concepts of the word 'Ma'fûvvât' and the works regarding Ma'fûvvât, we tried to give extensive information. In the third part, after giving information about the goal of the study, we analyzed the word 'Necâset(Impurity)' which is the main theme of our study. Next, we dealt with 'the parts of Necâset' according to the sects. Then, taking Sharh al-Ma'fûvvât basically, written according to the principles of Shafi'i Sect, we completed our study with the conclusion part by comparing and evaluating the themes of Ma'fûvvât, which is the basis of our study, according to four sects.