Yapay döllenme, taşıyıcı annelik ve soybağına ilişkin hukuki sorunlar
Artificial insemination, surrogate motherhood and discussion concerning the establishment of paternity
- Tez No: 375851
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖĞÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÇalıĢmamızda öncelikle doğal yöntemle çocuk sahibi olamayan yahut dünyaya getirecekleri çocukta herhangi bir genetik hastalığın var olup olmadığını öğrenmek isteyen bireylerin baĢvurdukları yapay döllenme teknikleri incelenmiĢtir. Bu teknikler incelenirken kimlerin yapay döllenmeye baĢvurabileceği, donör bir kadın veya erkeğin üreme hücreleri kullanılarak gerçekleĢen yapay döllenme sonrası doğan çocuğun soybağının kime bağlanacağı gibi hususlarla ilgili mevcut ve olması gereken yasal düzenlemelere yer verilmiĢtir. Ayrıca dondurulmuĢ embriyolar üzerinde gerçekleĢen deneysel araĢtırmalar ve genetik hastalıkların tanısında kullanılan testler incelenmiĢ; bu testler sonucu hasta veya özürlü olarak görülen embriyoların ayrıĢtırılmasının biyoetik açıdan yol açtığı tartıĢmalara yer verilmiĢtir. Söz konusu tartıĢmaların devamı niteliğinde olan kiĢiliğin baĢlangıç anı sorunsalı farklı görüĢler ıĢığında irdelenmiĢtir. Son olarak ise taĢıyıcı annelik kavramı üzerinde durulmuĢ; taĢıyıcı annelik sözleĢmelerin hukuki niteliği, bu uygulama sonucu dünyaya gelen çocuğun soybağı sorunu ve bu soruna karĢı farklı ülkelerin çözümleri emsal davalar yoluyla aktarılmaya çalıĢılmıĢtır. Anahtar Kelimeler : Yapay Döllenme, TaĢıyıcı Annelik, Soybağı, Genetik Tanı, Embriyo, KiĢiliğin BaĢlangıcı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to demonstrate artificial insemination techniques applied by parents who can't have children via natural ways or those who wish to find out whether their child to be born suffers from a genetic disease along with current bioethical debatest here on. While analyzing these techniques, current regulations regarding the determination of paternity by operating on reproductive cells of a donor are argued in consideration of normative analysis. Inaddition, our research puts for the current bioethical debates regarding embryos election by diagnostic tests conducted on frozen embryos in order not to face disease dordisabled embryos. These arguments are especially related to the question of the beginning of legal personality. Finally, the concept of surrogate motherhood is explained having regard to the legality of surrogacy contracts and paternity problems in comparison with foreign law. Key Words : Artificial Ġnsemination, Surrogate Motherhood, Paternity, Genetic Diagnosis, Embryo, Beginning of Legal Personality.