Türkiye'de asgari ücret sisteminin uluslararası standartlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of minimum wage system in Turkey in terms of international standards
- Tez No: 375852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ücretlerin en alt sınırı olan asgari ücret, çalışanların yoksulluktan kurtulabilmesi, onurlu bir birey olabilmesi ve kimseye muhtaç olmaması gibi sosyo-ekonomik nedenlerden dolayı günümüzde önemi daha da artan bir sosyal ücrettir. İnsanın bu hayatta tatmin olabilmesi, ailesi, kendisi ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirebilmesi için yeterli ücreti alması gerekmektedir. Dünyada çok farklı uygulama alanları bulmuş olan asgari ücretin, ülkemizde de farklı uygulama şekilleri tezahür etmiş ve mevcut yapıda tek bir asgari ücret belirleme usulüne geçilmiştir. Bu temel çerçevesinde tezimizde, Türkiye'deki asgari ücretin dünyadaki asgari ücret uygulamaları açısından değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. İlk bölümde genel hatlarıyla asgari ücret düşüncesi ve uygulaması, farklı düşünce sistemlerinin asgari ücret yaklaşımları, asgari ücretin önemi ve amaçları ele alınmıştır. İkinci bölümde asgari ücretin tespiti ve kriterlerine, asgari ücretin uygulanma çeşitlerine, uluslararası kurumların asgari ücret yaklaşımlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki asgari ücret uygulaması, tespit kriterleri ve organları ele alınmış olup, uluslararası kriterlerle ve uygulamalarla uygunsuz alanlar ortaya konmuştur ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Minimum wage, least amount of payment given to employees, is a social salary. Its importance is increasing more and more nowadays because of various socio-economic reasons like enabling workers to get out of poverty, to be honorable people and not being needy to anyone. To be satisfied in this world, and to fulfill his responsibilities to himself, his family and the society person needs a decent salary. Minimum wage has many different application areas in the world. In our country different forms of it have occurred and the current structure was duly passed onto a single minimum wage. This thesis in this basic framework, minimum wage in Turkey in the world in terms of assessing applications have been studied. The first section outlines the general idea and practice of the minimum wage, the minimum wage of different approaches to systems of thought, the importance and purpose of the minimum wage is discussed. In the second section and the criteria for the determination of the minimum wage, the minimum wage applied to the kind of international institutions to approach the minimum wage are included. In the third part of the minimum wage in Turkey, detection criteria and organs are discussed, with international criteria and practices are set forth and are discussed in inappropriate areas.