Yapı ruhsatları açısından kazanılmış hak
Vested right in the purpose of construction permits
  1. Tez No: 375924
  2. Yazar: SEVDA GÜLTEKİN GÖKTOLGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mülkiyet hakkına dayalı olarak kullanılan yapılaşma hakkı yasal düzenlemeler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu hakkı kullanmak isteyenler istisnalar hariç yapı ruhsatı almak zorundadır. Yapı ruhsatı alma zorunluluğu mülkiyet hakkına getirilen bir kısıtlamadır. Ancak imar faaliyetlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesiyle kamu düzeni korunmaktadır. Sağlıklı ve düzenli bir kentleşme bağlamında ise kamu yararı sağlanmaktadır. Kazanılmış haklara saygı Hukuk Devletinin gereklerindendir. Kazanılmış hakkın hukuk düzeni tarafından korunmaması hukuki güveni sarsmakla birlikte idari istikrarı da bozacaktır. İmar hukukunda kazanılmış hak ilkesinin uygulanması oldukça güçtür. Çünkü imar düzeni korunması yani kamu yararı ile bireysel yarar çok bariz şekilde çakışmaktadır. Bu çalışmada yapı ruhsatına ilişkin hukuki süreç ve yapı ruhsatı- mülkiyet hakkı ilişkisinde kazanılmış hak değerlendirmesi yapılabilecek durumlar yargı kararlarıyla beraber ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Right to structuring being used in terms of property right has been realised in accordance with legal arrangements. Save for the exceptions, people willing to use their this right should have construction permit. Being obliged of having construction permit is a restraining for property right. However, with regulation and supervision of zoning facilities, public order is tried to be protected. In terms of a healthy and steady urbanization, it is proved public interest. Respect to vested rights is one of the requirements of rule of law. In the case that vested right is not protected by law order, both people's faith to judicial system will be broken and administrative stability will be violated. Practicablity of vested right within zoning law is highly hard. Because, protection of zoning order, in other words public interest distinctly conflict with individual interest. At this study, the judicial process related to construction permit, the situations in which evaluation of vasted right within the relation between construction permit-property right can be made, are dealt in light of adjudications.