Yargı kararları ışığında imar planlarının iptal edilmesinin mülkiyet hakkı bakımından sonuçları
Consequences of the cancellation of zoning plans in the light of high judicial decisions in terms of property rights
  1. Tez No: 945046
  2. Yazar: BURCU BAŞAK DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU KAYA KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmada, mülkiyet hakkının kamu yararı amacıyla sınırlandırılmasının araçlarından olan imar planlarının, bir kez yürürlüğe konulup bireyler açısından bazı subjektif sonuçlar doğurduktan sonra yargı organlarınca iptal edilmelerinin, bireylerin, bu planlarla getirilen kısıtlamaların kanunda öngörülen sürelerden daha uzun ve belirsiz bir süre devam etmesinden kaynaklanan zararlarının tazmini istemiyle açtıkları davalara, bu planlara dayanılarak tesis edilen yapı ruhsatlarının hukuki geçerliliklerine ve söz konusu ruhsatlara dayanılarak inşa edilen yapıların hukuki durumuna etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, Anayasa Mahkemesi ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin mülkiyet hakkına bakışı ile doktrin ve özellikle idari yargı kararlarında ulaşılan farklı görüş ve çözüm yollarına yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the annulment of zoning plans, an instrument for restricting property rights in the public interest, by judicial bodies after they have entered into force and produced certain subjective effects for individuals influences lawsuits brought by individuals seeking compensation for damages arising from the continuation of the restrictions imposed by these plans beyond the time limits prescribed by law, the legal validity of building permits issued on the basis of such plans, and the legal status of structures built under those permits. Within this scope, the study seeks to present the perspectives of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights on property rights, together with the differing views and solutions found in legal doctrine and, in particular, in administrative-court case law.