Ğâlib Helesâ ve el-Hamâsîn adlı romanın tahlili
Analysis of Ğâli̇b Kelesâ and his novel el-Hamâsîn
  1. Tez No: 375946
  2. Yazar: NERGİZ YAVAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KIZILCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Ürdünlü bir yazar olan Ğâlib Helesâ ve onun el-Ḫamâsîn adlı eseri incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümde ele alınmıştır; birinci bölümde Arap edebiyatının modernleşme süreci temsilcileriyle beraber sunulmuştur. Bu bağlamda Mısır'da ve Ürdün'de modern romanın doğuşu ve gelişimi incelenmiş, önde gelen simaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde yazar Ğâlib Helesâ'nın hayatı, fikir dünyası, siyasi ve edebi kişiliği ile etkilendiği yazarlar ve eserlerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise el- Ḫamâsîn adlı eserin özeti ve bu romanın tahliline yer verilmiştir. Çalışmamızdaki amaç öncelikle Arap Edebiyatının modernleşme sürecini incelemek, Ğâlib Helesâ hakkında ilim dünyasını bilgilendirmek ve son olarak da el- Ḫamâsîn adlı eseri her yönüyle okuyucuya tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ğâlib Helesâ who is an author from Jordan and his novel el- Ḫamâsîn were investigated. The study consists of three units; in the first unit, modernization of Arabic Literature with its representatives was provided. In this context, the birth and the development of modern novel in Egypt and Jordan were investigated; general information about leading authors was given. In the second unit, the life of author Ğâlib Helesâ, his world of ideas, political and literary personality, authors whom were affected and his issues (books) have been described. And finally in the third unit, summary of the novel which is called el- Ḫamâsîn and analysis of the novel have been given. The purpose of this study is firstly to investigate modernization process of Arabic Literature, to inform the World of science about Ğâlib Helesâ and also to present El-Ḫamâsîn –the novel- with all aspects to the reader.