Sınıf yönetimi için bir sosyal ağ uygulaması geliştirilmesi
Developing a social networking site to use for class management
  1. Tez No: 375997
  2. Yazar: CEMİL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf yönetiminde kullanılmak üzere bir sosyal ağ sitesi geliştirilmesi ve ardından bir grup öğrenci tarafından kullanılması sağlanarak eğitsel kullanımının ve kullanışlılığının test edilmesidir. Çalışma kapsamında www.mavikurdele.net adresinden erişilebilen, öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik bir eğitsel sosyal ağ sitesi geliştirilmiştir. Geliştirilen sosyal ağ öğrenme yönetim sistemlerinde yer alan ödevler, sınavlar, dosya paylaşımı özelliklerinin yanı sıra sosyal ağların karakteristik özelliklerini de bünyesinde taşımaktadır. Geliştirme sürecinin sonunda eğitsel sosyal ağ 2013-2014 eğitim öğretim yılı 2. Döneminde Uşak ilinde bir ortaöğretim kurumundaki 51 öğrenci ile deneysel desenlerden tek grup son test modelinde 6 hafta süre ile test edilmiştir. Çalışma sonrasında veriler sosyal ağların eğitsel kullanım ölçeği, sosyal ağ kullanışlılık anketi ve eğitsel sosyal ağ log verileri aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin incelenmesinde betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda geliştirilen eğitsel sosyal ağ sitesini kullanan öğrenciler eğitsel sosyal ağın iletişim, işbirliği ve kaynak ve materyal paylaşımı konusunda kullanılabileceğini, kullanımının kolay olduğunu ve tasarım olarak kendi yaş gruplarına uygun olduğu görüşünü belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop an educational social networking site for use in classroom management and then test it on a group of students to determine educational and general usability. In this research, an educational social networking site has been developed and published on www.mavikurdele.net for educators, students and parents. The educational social networking site which was developed in this study, has learning management systems' educational features like assignments, quizzes and file sharing as well as the social networking sites' characteristics. At the end of the developing process, the educational social networking site has been tested on 51 students from a high school in Uşak province of Turkey for six weeks. One shot case study method has been used and the data collected by scale of social networks' educational use, educational social network student usability opinion survey and log records of the site. Descriptive statistics are used in data analysis. As a result, students who used educational social network expressed that the educational features of social networking sites is useful for communication, collaboration, sharing of educational materials, and has appealing design for that age group.