Argon atomunun elektron etkisi ile iyonlaşma tesir kesitlerinin farklı saçılma açılarında ölçülmesi
Measurement of electron impact ionization cross sections of argon at different scattering angles
- Tez No: 375998
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında Ar atomunun 55-350 eV enerji aralığındaki elektron demeti ile, farklı koparılan elektron enerjilerinde açıya bağlı olarak elastik tesir kesiti ve ikili diferansiyel tesir kesiti ölçümleri yapılmıştır. Alınan elastik tesir kesiti ölçümleri literatürde yer alan ölçümlerle karşılaştırılmış ve sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür. Farklı iyonlaşma enerjileri ve açılar için ikili tesir kesiti ölçümleri gerçekleştirilmiştir. İkili diferansiyel tesir kesiti, çarpışma sonucu oluşan iyonlaşma olayında, açığa çıkan elektronlardan birinin açısına ve enerjisine bağlı olarak yapılmaktadır. Bu çalışmada ikili diferansiyel tesir kesiti ölçümleri, gelen elektron enerjisi 55-350 eV aralığında iken açığa çıkan elektronlardan birinin açısal dağılımı belirlenerek elde edilmiştir. Spektrometrenin açı ve enerji kalibrasyonunu yapmak, enerji çözünürlüğünü belirlemek için elastik ve inelastik enerji kayıp spektrumları alınmıştır. Sistemin güvenilirliğini test etmek için, alınan elastik diferansiyel tesir kesiti ölçümleri, literatürde yer alan çalışmalarla karşılaştırılarak uyumlu oldukları görülmüştür. Elektron etkisi ile iyonlaşma olayını anlamak için deneysel olarak mutlak olmayan tesir kesiti ölçümlerinin alınması oldukça önemlidir. Bu çalışma düzenekte alınması planlanan TDCS ölçümleri için ön çalışma olup, çok parçacıklı sistemlerin dinamiklerinin anlaşılması için literatüre veri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, electron impact scattering and ionization cross sections have been measured for electron beam energy 55-350 eV. The angular distributions of elastic differential and double differential cross sections have been measured for different ejection energies. The results were compared with measurements avaible in the literature and good agreement has been found. Double differential cross sections are obtained by measuring angular and energy distributions of one of the outgoing particles after electron impact ionization. In this work, angle dependent double differential cross sections are measured between 55 and 350eV incident electron energy impact. Elastic and inelastic energy loss spectra are obtained to determine the energy resolution of the spectrometer. Measured elastic differential cross sections compared to existing data in literature to test the reliability of the spectrometer. To understand the electron impact ionization that is experimentally quite important to measure relative cross sections. This study is a preliminary study for further TDCS measurements and presents experimental data for understanding the dinamics of many-particle systems.