Travertenlere uygulanan çimentolu dolguların kalitesinin artırılması
Application of cement fillings to travertines incresing the qualitiy
- Tez No: 376004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ülkemiz ekonomisinin kalkınmasında önemli faktörlerden birisi de mevcut yeraltı kaynaklarımızı doğru kullanabilmektir. Birçok yeraltı kaynağında oldugu gibi çok önemli doğal taş rezervlerimiz mevcuttur. Doğal taş sektörünün dünya pazarındaki yerini koruması, üretim yapan firmaların daha verimli çalışmaları için doğal taşların yapısından kaynaklanan arıza ve kusurların mümkün olduğunca giderilmesi gerekir. Doğal taşların dekoratif amaçlı kullanımının çok yaygın hale gelmesi, yüzey parlaklık ve renk değerlerini önemli hale getirmiştir. Travertenlerin dolgu işlemi ile kazanılması bu anlamda bir kazançtır. Bu çalışmada, çimentolu dolgu ile doldurulmuş travertenlerin parlaklık ve renk değerlerinin iyileştilmesi amacıyla yeni reçeteler denenmiştir. Kara Mehmet Mermer San. Tic. Ltd. Şti.'nin ürün yelpazesinde bulunan 4 farklı tip travertenin civa porozimetre değerleri, (XRF) analizleri yardımıyla kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Parlaklık ve renk ölçümleri 60x30x2cm boyutlarındaki traverten plakalarda aynı abrasiv serisi, sabit bant hızı ve kafa basıncında cila edildikten sonra yapılmıştır. Travertenin kendi öğütülmüş malzemesinin dolgu malzemesi olarak kullanılması ile çimento miktarının azaltılması, pigment boya katkılarının ise azalan çimento oranı kadar azaltılması sonucu parlaklık ve renk değerlerinin iyileştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of important factors in the development of our economy is to use effectively our currents underground sources. Our country also has important natural stone reserves as in other present natural underground sources. In order to ensure the position of our natural stone industry in the world market, to work more efficiently for production companies, it is necessary to eliminate or to repair the structural defects and failures in the structure of natural stones as much as possible. It is very common to use natural stones because of their decorative views, in this way, surface brightness and color values in natural stones as well as travertine have bacome important matter. In this study, in order to improve brightness and color values of cement filled travertine, new prescriptions about filling materials have been prepared and tested on travertine plates. Four different travertines have been chosen from the product range of Kara Mehmet Mermer San. Tic. Ltd. Şti. which chemical properties were determined by the mercury porosimetry values (XRF) analysis. Brightness and color measurements were cheked in travertine slabs size of 60x30x2 cm, in the same abrasive series, tape speed and head pressure are fixed. As a result brightness and color values were improved travertine's own use to filling material of the milled material to reduce the amount of cement, of pigment additives to cement ratio is decreased with decreasing.