Kriyojenik işlem görmüş soğuk iş takım çeliğinin aşınma davranışının incelenmesi
Kriyojenik işlem görmüş soğuk iş takim çeliğinin aşinma davranişinin incelenmesi
  1. Tez No: 376005
  2. Yazar: MUSTAFA UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada derin kriyojenik işlem görmüş ve farklı sıcaklıklarda temperlenmiş Vanadiş 4 soğuk iş takım çeliğinin aşınmaya karşı davranışı incelenecektir. Çelik numuneler gerekli zımparalama kademelerinden (120-1200) geçirilerek -145°C'de (0.5, 1, 2, 4, 8, 12 ve 24 saat) süresince kriyojenik ısıl işlem uygulanacaktır. Aşınma deneyleri, kuru ortamda 10 ve 20 N yükler altında, 0.3 m/s kayma hızında ve oda sıcaklığında ball-on-disk aşınma cihazında gerçekleştirilecektir. Aşınma sonucunda numunelerin yüzeyindeki aşınma bölgeleri SEM ile analiz edilerek aşınmaya karşı davranışları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of deep cryogenic treatment (DCT) on the wear resistance of Vanadis 4 steel will be investigated. For this purpose, a number of bearing steel samples were held for different times (0.5, 1, 2, 4, 8, 12, and 24h) at deep cryogenic temperatures (-145ºC). The wear experiments were carried out in a ball–disk arrangement, by applying loads of 10 N and 20 N and a sliding velocity of 0.3 m/s. As a result of the wear tests, the effect of deep cryogenic treatment on friction coefficient, surface roughness and wear rate will be studied. Worn surfaces of the samples were characterized by scanning electron microscopy and the results will be investigated with those obtained for deep cryogenic treatment samples. s