Yeni 4,5-dihidropirazol ve tiyazol türevlerinin sentezi, anti-kanser ve anti-bakteriyel aktivitelerinin incelenmesi
New 4.5-dihydropyrazol and synthesis thiazole derivatives, anti-cancer and anti-bacterial investigation of activity.
- Tez No: 376056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yapılan çalışmada ilk olarak maleikanhidrit (3) ile siklopentadienin (4) [4+2] Diels-Alder katılma reaksiyonu ile dikarboksilik anhidrit (5) sentezlendi. Çalışmanın ikinci aşamasında, kalkon öncüsü bileşik (7) dikarboksilik anhidrit (5) ile 4-aminoasetofenon'un (6) trietilamin varlığında toluende içerisindeki reaksiyonundan elde edildi. Üçüncü aşamada, kalkon türevleri (9a-e) kalkon öncüsü bileşiğe (7) aldehit türevlerinin (8) etanol içerisinde ve piperidin varlığında katılmasıyla hazırlandı. Çalışmanın dördüncü aşamasında, ayrıca, amino kalkon türevleri (10a-d) 4-aminoasetofenon'a (6) çeşitli aldehit türevlerinin (8) NaOH varlığında etanol içerisinde katılmasıyla elde edildi. Beşinci aşamada, elde edilen amino kalkonlar (10a-d) toluen içerisinde ve trietilamin varlığında dikarboksilik anhidrit (5) ile muamele edilerek isoindol birimi içeren kalkonlar (9f-ı) sentezlendi. Çalışmanın altıncı aşamasında isoindol birimi içeren kalkon türevlerine (9a-ı) tiyosemikarbazit (11), NaOH varlığında etanol içerisinde reflüks şartlarında katıldı ve yeni pirazol türevleri (12a-ı) elde edildi. Çalışmanın yedinci aşamasında, pirazol türevlerine (12a-ı) 2,4'-dibromoasetofenon'un (13) etanol içerisinde ve reflüks şartlarında katılma-halkalaşmasıyla yeni (pirazol-tiyazol) türevleri (14a-ı) sentezlendi. Elde edilen bütün bileşikler kromatografik yöntemlerle saflaştırıldı ve spektroskopik metotlar (NMR ve IR) kullanılarak yapıları aydınlatıldı. Ayrıca tüm bileşiklerin anti-kanser ve anti-bakteriyel aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the dicarboxylic anhydride (5) was synthesized from the [4 + 2] Diels-Alder addition reaction of cyclopentadiene (4) with maleikanhydride (3). In the second step, the chalcone precursor compound (7) was obtained by the reaction of 4-aminoacetophe-none (6) and dicarboxylic anhydride (5) in the presence of triethylamine in toluene. In the third step, the chalcone derivatives (9a-e)were prepared by the addition of aldehyde derivatives (8) to chalcone precursor compound (7) in the presence of piperidine in ethanol. In the fourth step, also amino chalcone derivatives (10a-d) was obtained by the addition of different aldehyde derivatives (8) to 4-aminoacetophenone (6) inethanol in the presence of NaOH. In the fifth step, the chalcones contining isoindol unit (9f-ı) were synthesized by treatment of amino chalcones (10a-d) with dicarboxylic anhydride (5) in toluene is the presence triethylamine. Sixth stage of the study, novel pyrazole derivatives (12a-ı) were obtained by the addition of thiosemicarbazide (11) to the chalcones contining isoindol unit (9f-ı) in the presence of NaOH under reflux conditions in ethanol. In the seventh stage of the study, the addition-cyclization of 2,4'-dibromoacetophenone (13) to pyrazole derivatives (12a-ı) under reflux conditions in ethanol gave the new (pyrazol-thiazol) derivatives (14a-ı). All the compounds obtained were purificated using the chromatographic methods and the structures were elucidated by spectroscopic methods (NMR and IR). In addition, all the anti-cancer and anti-bacterial activity of the compounds were examined.