Katı ortam kültüründe kıvırcık yapraklı salata yetiştiriciliğinde ilave led aydınlatma uygulamalarının verim, kalite ve bitki gelişimine etkileri
Effect of additive led light application on yield, quality and growth of crisp lettuce in soilless agregate culture
- Tez No: 376065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, 2014 yılı ilkbahar periyodunda Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait ısıtmasız cam serada topraksız yetiştirme tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak Funly Fı kıvırcık yapraklı salata çeşidi, yetiştirme ortamı olarak ise 1:1 oranında cocopeat ve perlit karışımı kullanılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede güneş ışığına ilave farklı renkli LED ışıkların (mavi, sarı, kırmızı, mavi+sarı, mavi+kırmızı, sarı+kırmızı, mavi+sarı+kırmızı) etkileri incelenmiştir. Işık kaynağı olarak farklı renkte SMD şerit LED'ler kullanılmıştır. Fide dikimi 1 Şubat'ta, hasat ise 9 Nisan'da yapılmıştır. İlave LED uygulamaları toplam bitki ağırlığı (g), pazarlanabilir baş ağırlığı (g), toplam yaprak sayısı (adet), pazarlanabilir yaprak sayısı (adet), pazarlanabilir verim (t/ha), SÇKM (%), pH, titre edilebilir asitlik (%), nitrat içeriği ve yaprak rengi (L)'ne istatistiksel düzeyde etki ederken, C vitamini, yaprak rengi (a, b), klorofil içeriği ve ışık yoğunluğuna etki etmemiştir. En yüksek toplam bitki ağırlığı (1177,82 g), pazarlanabilir baş ağırlığı (1031,13 g), pazarlanabilir yaprak sayısı (48), toplam yaprak sayısı (52,42) ve pazarlanabilir verim (41,24 t/ha) mavi+sarı+kırmızı kombinasyonundan elde edilmiştir. En düşük toplam bitki ağırlığı (837,38 g), pazarlanabilir baş ağırlığı (704,34 g), pazarlanabilir yaprak sayısı (39,92), toplam yaprak sayısı (43,67) ve pazarlanabilir verim (28,41 t/ha) mavi+sarı kombinasyonunda ortaya çıkmıştır. En yüksek SÇKM (% 3,83) mavi+kırmızı kombinasyonunda görülmüştür. En yüksek pH ve titre edilebilir asitlik sarı ışıkta kaydedilmiştir. En yüksek nitrat içeriği kontrol uygulamasında ortaya çıkmıştır. En yüksek yaprak rengi (54,55 L) kontrol uygulamasında görülmüştür. Sonuç olarak mavi+sarı+kırmızı ışık kombinasyonu verim ve bileşenlerini artırırken nitrat içeriğini düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with using soilless cultivation technique in unheated greenhouse at Gaziosmanpasa University, Agricultural Faculty in spring period, 2014. Funly Fı Crisp lettuce cultivar was used as plant material and cocopeat and perlite mixture (1: 1 ratio) were uses as growing medium. The experiment was conducted with randomized parcels design as three replications. Effects of different colored LED lights (blue, yellow, red, blue +yellow, blue +red, yellow +red, blue +yellow +red) in addition to sunlight were investigated in the experiment. Different colors SMD strip LEDs were used as light source. Seedlings were planted on February 1st, harvest was done on April 9th. Total plant weight (g), marketable head weight(g), total leaf number, marketable leaf number, marketable yield (t/ha), total soluble solids content (%), pH, titratable acidity (%), nitrate content (ppm) and leaf color (L) were affected significantly by additional LED applications, whereas vitamin C (mg/100g), leaf color ( a, b), chlorophyll content and light intensity (kklux) were no affected significantly by additional LED applications. The highest total plant weight (1177,82 g), marketable head weight(1030,13m g), total leaf number (52,42), marketable leaf number (48), and marketable yield (41,24 t/ha) were obtained from blue +yellow +red lightening combination. The lowest total plant weight (837,38 g), marketable head weight (704,34 g), total leaf number (43,67), marketable leaf number (39,92), and marketable yield (28,41 t/ha) were found out blue +yellow lightening combination. The highest total soluble solids content (3,83%) was determined in blue + red lightening combination. The highest pH value (6,55) and titratable acidity(0,12 %) were recorded in yellow lightening. The highest nitrate content( 5398,16 ppm) was found out control application. The highest leaf color (54,55 L) was observed in control application. As a result, yield and its components were increased and also nitrate content was decreased by blue +yellow +red lightening combination.