Fungal ksilanaz enziminin E.coli'de rekombinant olarak üretilmesi
Expression of recombinant fungal xylanase enzyme in E. coli
  1. Tez No: 376066
  2. Yazar: HÜMEYRA SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Aspergillus niger mikroorganizmasının (Fungus) ürettiği ksilanaz (endo-1,4-β-ksilanaz) enzimini kodlayan xynB geni pET28b vektör sistemine klonlanmış ve ekspresyon amacıyla E.coli BL21(DE3) pLysE hücrelerine transfer edilmiştir. Böylece ksilanaz enzimi rekombinant olarak üretilmiştir. Üretilen enzimin DNS yöntemiyle: pH'nın etkisi, sıcaklığın etkisi, sıcaklık stabilitesinin belirlenmesi, substrat konsantrasyonunun enzim aktivitesi üzerine etkisi testleri yapılmış ve optimum sıcaklığı 50°C, optimum pH'sı ise 5,0 olarak bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlara göre enzimin aktivite gösterdiği anlaşılmıştır. Yapılan literatür taraması ve sonuçlar değerlendirildiğinde üretilen enzimin yem endüstrisinde kullanılabilir nitelikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, xynB gene encoding Xylanase (endo-1,4- β –xylanase) from Aspergillus niger is clonned to pET28b vector system and transfered to E.coli BL21(DE3) pLysE cells for expression. Tests of effect of pH, effect of temperature, determine of temperature stabilization, effect of substrat concentration on enzyme activation was performed with DNS method. Optimum temperature was found as 50 ˚C and optimum pH was found as 5. Acording to this results, it is determined that enzym work. When literature search and results are evaluated it is determined that produced enzyme can be use in feed industry.