Balık çiftliği ve arıtma tesisi atık sularının hidroponik sistemlerde kıvırcık yapraklı salatanın verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of fish farm and waste water treatments on yield and quality characteristics of curly leaf salad in hydroponic systems
- Tez No: 376067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Isıtmasız cam sera koşullarında 2014 yılında yürütülen bu çalışmanın amacı topraksız tarım koşullarında kıvırcık yapraklı salata yetiştiriciliğinde balık çiftliği ve arıtma tesisi atık sularının hidroponik sistemlerde verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Confeti çeşidi kullanılan çalışmada 20 Mart'ta dikim yapılmıştır. Durgun su kültüründeki yetiştiricilik için boy, en, derinlik ölçüleri sırasıyla 2 m, 75 cm, 20 cm olan yatak havuzlar kullanılmıştır. Akan su kültüründe ise, boy, en ve derinlik ölçüleri sırasıyla 8 m, 20 cm, 10 cm olan oluklar kullanılmıştır. Denemede hasada gelme süresi, toplam bitki ağırlığı, pazarlanabilir baş ağırlığı, baş boyu, toplam yaprak sayısı, pazarlanabilir yaprak sayısı, pazarlanabilir verim, C vitamini, SÇKM, titre edilebilir asitlik, nitrat miktarı, pH, kuru ağırlık ve fizyolojik bozukluklar incelenmiştir. Denemede en yüksek toplam bitki ağırlığı 592,1 g ile durgun su kültüründe balık çiftliği suyundan ve 572,4 g ile akan su kültürü balık çiftliği suyundan elde edilmekle birlikte en yüksek pazarlanabilir baş ağırlığı 417,1 g ile akan su kültüründe balık çiftliği suyundan ve 415,1 g ile durgun su kültürü balık çiftliği suyundan elde edilmiştir. Dolayısı ile en yüksek pazarlanabilir verimde akan ve durgun su kültüründe balık çiftliği suyunda görülmüştür. Balık çiftliği suyunun su kültürü sistemlerinde verim artırıcı özelliğe sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, conducted in 2014, is to examine the effects on yield and quality of unheated greenhouse conditions, , soilless agricultural conditions in the cultivation of curly-leaf salad with fish farms and sewage treatment plants in the hydroponic system. In these studies, a variety of confetti were used and planting was made on 2 March. For breeding in deep water culture length, respectively, width, depth dimensions of 2 m, 75 cm, 20 cm bed pools are used. For breeding in NFT system, the length, width and depth dimensions of respectively, 8 m, 20 cm, 10 cm, the grooves are used. Harvest expiration time, total plant weight, marketable head weight, head size, total leaf number, marketable leaf number, marketable yield, Vitamin C, Soluble solid matter, titration acidity, nitrate content, pH, dry heavy and physiological disorders trials were examined. In the experiment, the highest total plant weight of 592,1 g deep water culture fish farm water, and 572,4 g NFT system fish farm water obtained from, but the most highly marketable head weight of 417,1 g with NFT system fish farm water and 415,1 g of deep water culture fish water was obtained from farm. So, the highest yield of marketable fish farm water flowing and deep water was observed in culture. Aquaculture fish farm water systems were found to be productivity-enhancing features.