Karft selüloz hamurunun biyolojik ağartımı
Biobleaching of kraft cellulose pulp
  1. Tez No: 55343
  2. Yazar: AYSUN ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZİF KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, SEKA-Dalaman kağıt fabrikasında üretilen selüloz hamurunun Basidiomycetes grubuna giren beyaz-çürükçül funguslarla biyolojik ağartımı amaçlandı. Laboratuvarımızda mevcut olan 7 farklı fungus (Poliporus versicolor, Pleurotus sajor-caju, Pleurotus florida, Pleurotus ostreatus, Pleurotus eryngii Pleurotus sapidus ve Pkanerochaete chrysosporium) selüloz hamurunun biyolojik ağartanına etkisi yönünden incelendi. İncelenen fungus türleri arasından Poliporus versicolor ile poliüretan köpüklü ortamda selüloz hamurunda başlangıçta 38.55 olan kappa değeri 15.06; parlaklık değeri 33 ve viskosite değeri 7.75 olarak bulundu. Bu fungusun en verimli şekilde selüloz hamuru ağartması için gerekli optimum koşulların çalkalamak bir ortam, 30 °C sıcaklık ve 2,2 dimetil süksinat tamponu (0.1 M, pH: 4.8) olduğu tespit edildi. Aynı fungus ile 0.18 L / dak. basınçla oksijen verilen ortamlarda yapılan çalışmalarda, kappa değeri 10. günde alkali ekstraksiyon sonrası 12.22; parlaklık değeri 45.8 ve viskosite değeri 15.2 olarak bulundu. Fermantör sisteminin selüloz hamurunun ağartılmasına etkisinin incelendiği çalışmalarda PoZ iporus versicolor üe 10. günde 30 °C 'de ve 2,2 dimetil süksinat tamponunun kullanıldığı ve 0.18 L / dak. basınçla oksijen verilen fermantörlerde kappa değeri 10. günde alkali ekstraksiyon sonrası 20.6; parlaklık değeri 33.6 ve viskosite değeri 9.5 olarak saptandı. Araştırmanın 2. aşamasında Ksilanaz enziminin selüloz hamurunun ağartılmasına etkisinin incelendiği çalışmalarda ksilanaz enzimi ile selüloz hamuru 2 saat 50°C 'de pH: 5.3 Na- sitrat tamponu içinde muamele edildi. Daha sonra Pol. versicolor ile, 30 °C 'de, 2,2 dimetil süksinat tamponunun kullanıldığı ve 0.18 L / dak. basınçla oksijen verilen ortamlarda inkübe edildi. Inkübasyonun 5. günüde alkali ekstraksiyon değeri 11.8, parlaklık değeri 46.5 ve viskosite değeri 12.3 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The purpose of the present study was to investigate biobleaching of kraft pulp, produced in the SEKA-Dalaman paper plant, by white-rot fungus in Basidiomycetes group. Some white-rot fungal strains (Poliporus versicolor, Pleurotus sajor - caju, Pleurotus florida, Pleurotus ostreatus, Pleurotus eryngii Pleurotus sapidus and Phanerochaete ckrysosporium) were investigated with respect to biobleaching effeciency Among the different fungus tested Poliporus versicolor immobilized in polyurethane on kraft pulp before the treatment had kappa no: 38.55, 28 % ISO brightness, 15 8 viscosity. After the treatment, it had kappa no: 15.06 33 % ISO brightness, 7.75 viscosity. It was determined that the optimum biobleaching conditions for Polipours versicolor are 30°C and 2.2 dimethylsuccinate fro buffer (0.1 m, pH 4.8) ia agitation condition with 10 days incubation periot. In a different study with the same fungus, under 0.09 L /L / min. oxygen, after the 10 days alkaline extraction kappa no: 12.22, 45.8 % brightness and 15.2 viscosite values were found. The effects of fermentor system on biobleaching of pulp was also investigated. After 10 days treatment by a fermantor the pulp had kappa no: 20.6, % 33.6 brightness and 9.5 viskosite. In the second phase of the research the effects of xylanase enzyme, provided commercially, on biobleaching of kraft pulp was investigated. First pulp was treated by xylanase enzyme at 50 °C and pH 5.3 in Na - citrate buffer for 2 hours. Second, It was incubated with Pol. versicolor at 30 °C in a 2.2 dimethylsuccinate buffer and 0.09 L / L min oxygen condition. At the 5^ day of incubation after the alkali ekstration the pulp had a kappa no of 11.8, % 46.5 brightiness and 12.3 viskosite values.