Computer aided design of framed steel structures
- Tez No: 7305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KEYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET ÇELİK YAPILARIN ANALIZ VE DİZAYN PROGRAMI USLU, ÎBRAHÎM Yüksek Lisans Tezi, înş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Engin KEYDER Eylül 1989 139 sayfa Çelik yapilarxn statik analizi ve dizaynını yapan bir bilgisayar programı anlatılmaktadır. Programın analiz kısmı rij itlik matrisi metoduna dayalı olup 3 boyutlu çerçeve veya kafes sistemleri çözmekte, dizayn kısmı ise bu çözümler için kullanıcının verdiği profilleri TS648'e göre tetkik etmektedir. Program emniyetli olmayan ya da aşırı emniyetli çıkan kesitleri yeniden dizayn edip optimum kesiti bulmakta ayrıca istenirse yeni kesitler için yeniden analiz ve dizayn yapabilmektedir. ADSS adı verilen program Fortran77 dili ile yazılmış olup 2700 satır uzunluğundadır. Program 452 Euronorm profilini hafızasında tutmaktadır. ADSS her türlü yük ve deformasyon etkilerini hesaplamakta, ayrıca 10 adede kadar yük etkisini birJestirebiJmektedir. Bilim kolu : 624.03.02ANAHTAR SÖZCÜKLER : ANALİZ, TASARIM, KESİT ÖZELLİKLERİ, GERİLME ORANI, EMNİYET GERİLMESİ, YOK ETKİLERİ, RİJİTLİK METODU VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN OF FRAMED STEEL STRUCTURES USLU, IBRAHIM M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Engin KEYDER Sept. 1989 139 pages A computer program (ADSS), which deals with static analysis and design of steel structures is introduced. The program consists of mainly two parts: Analysis and Design. First part of the program makes the analysis of three dimensional frame and truss systems using direct stiffness method, and the second part performs the design checks for the profiles supplied by the user in accordance with Turkish Code TS648. ADSS redesigns the unsafe and oversafe sections. Moreover, for these sections computed, reanalysis and redesign options can also be performed. ADSS has been coded in standard Fortran77 and is 2700 cards long. Program library contains 452 Euronorm standard rolled sections. All deformations and internal forces are calculated and upto 10 different load effects can be combined in one statement. iiiKEYWORDS : ANALYSIS, DESIGN, SECTION PROPERTIES, STRESS RATIO, ALLOWABLE STRESS, LOAD EFFECTS, STIFFNESS METHOD xv