Katlı parçalı sezar şifreleme metodu ve uygulamaları
Multi fragmented caesar cipher method and its applications
- Tez No: 376100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bilinen klasik Sezar şifrelemesi, her harfin belirli sayıda öteleme yapılmasına dayanan bir şifreleme metodudur. Bu çalışmada Sezar şifreleme metodununun temel mantığından yola çıkarak yeni şifreleme metotları olan parçalı sezar (PS) şifreleme ve katlı parçalı sezar (KPS) şifreleme tanımlanmıştır. PS şifreleme metodu, alfabenin keyfi parçalara bölünmesine ve her parçanın kendi içinde keyfi öteleme yapılmasına dayanmaktadır. PS şifreleme metodu geliştirilerek katlı parçalı sezar (KPS) şifreleme metodu tanımlanmıştır. KPS şifreleme metodunda kriptoanaliz yöntemleri ile kırılmasını zorlaştırmak için birden fazla şifreleme alfabesi kullanılmaktadır. Son olarak, bu iki metodun matematiksel modellemesi kullanılarak C\# bilgisayar programlama dili ile bilgisayar programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Well known classical Caesar cipher is a type of substitution cipher in which each letter in the message text is replaced by a letter some fixed number of positions in the alphabet. In this study, we define a cipher method that is called fragmented Caesar cipher by using the basic logic of Caesar cipher. In the fragmented Caesar cipher, the alphabet broken into small fragments and in the fragment each letter is replaced by a letter some arbitrary number of positions. We then define another cipher method that is called multi fragmented Caesar by developing the fragmented Caesar cipher. In multi fragmented Caesar, multiple encryption alphabets are used to make complicate breaking with the techniques of cryptanalysis. Finally, with help of the mathematical modeling, we write computer programs of both method by using the C\# computer programming language.