Erbaa ve Niksar ilçelerinde yetiştirilen narince üzüm çeşidinde klon seleksiyonu-ı
Clonal selection on narince grape cultivar in Erbaa and Niksar districts-i
- Tez No: 376099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile; Erbaa ve Niksar ilçelerinde yetiştirilen Narince üzüm çeşidinde klon baş omcalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. 259 klon baş omca adayı ile başlayan çalışmada 81 adet klon baş omca adayında tartılı derecelendirme yapılmıştır. Narince üzüm çeşidinde değerlendirmeye alınan klon baş omca adaylarında; doğuş oranının % 45-94 arasında; salkım sayıları 4-40 adet arasında; salkım ağırlığı 121 g ile 546 g arasında; omca başına verimlerin 0,605 kg ile 13,650 kg arasında; ortalama tane ağırlığının 2,1 g ile 4,8 g arasında; budama odun ağırlığının 380 g ile 2 970 g arasında; SÇKM değerinin % 19,2 ile % 25,6 arasında; pH değerinin 2,0-2,9 arasında; asit değerleri 5,89 g/l ile 9,72 g/l arasında; Bome değerinin 11-14 arasında; şıra randımanının ise % 52,1 ile % 74,7 arasında değiştiği belirlenmiştir. Bu çalışma ile üç yılın ortalamasına göre 13 adet klon baş omcası seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine candidate clones for obtaining the nuclear clones of Narince grape variety grown in Erbaa and Niksar which are the original ecologies of the variety. In the former part of the study 259 candidate clones were collected. In the presented study 81clone candidate was evaluated and selection of candidate was carried out by weighted gradationmethod as the percentage of bloom 45 - 49 %, number of bunches 4 - 40, bunch weight 121- 546 g, berry weight 2,1 – 4,8 g, yield 0,605 - 13,650 kg/vine, pruning weight 380 – 2 970 g/vine, total soluble solids 19,2 -25,6 %, pH 2,0 - 2,9, titratableacidity 5,89 - 9,72 gL-1, baume 11 - 14, must yield 52,1 - 74,7 % in the candidate clones, respectively. According to the three years results, 13 candidateclones were selected for the next stage obtaining nuclear clones.