Price discovery in fx markets: A comprehensive comparison of indicative and firm quotes
Döviz piyasalarında fiyat keşfi: Gösterge kotasyonlar ile kesin kotasyonların kapsamlı bir karşılaştırması
  1. Tez No: 900263
  2. Yazar: DERYA EZGİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez, Reuters Platformu'ndan alınan gösterge niteliğindeki kotasyonlar ile Reuters Eşleştirme Sistemi'nden alınan alınıp satılabilir/kesin kotasyonları karşılaştırarak döviz piyasasındaki fiyat keşif sürecinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Alım satıma konu olan kotasyonların gösterge niteliğindeki kotasyonlarla karşılaştırılması, bu iki kotasyon türünün işlem ortamları nedeniyle önemli yapısal farklılıklara sahip olması sebebiyle, döviz piyasalarındaki fiyat keşfi sürecinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Hisse senedi piyasasında fiyat keşfi üzerine çapraz kote hisse senetlerine dayalı çeşitli çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, piyasanın oldukça parçalı olması ve çeşitli platformlar için fiyat ve işlem verilerine kolayca erişilememesi nedeniyle bu konu döviz piyasası için yeterince araştırılmamıştır. Dahası, bu konuda yapılan az sayıdaki çalışma çelişkili sonuçlar bulmaktadır. Bu tezde, ilk olarak, güncellenmiş veriler kullanılarak, fiyat keşfinde hangi kotasyon tipinin lider olduğuna ilişkin mevcut belirsizlik açıklığa kavuşturulmuştur. Bulgular, Reuters Eşleştirme Sistemi'nin genel olarak fiyat keşfinde lider olduğunu göstermektedir. Bu durum, özellikle bilgi ve bileşen payı ölçümleri dikkate alındığında, farklı döviz kurlarında önemli değişkenlikle kanıtlanmaktadır. Bununla birlikte, bilgi liderliği payı ölçüsünün çoğu döviz kurunda en az %40'a ulaştığı ve gösterge niteliğindeki kotasyonların da fiyat keşfinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Tahmin edilen fiyat keşfi ölçütleri arasında gözlemlenen önemli farklılıklar, uygun ölçütlerinin seçilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda fiyat keşfinin belirleyicilerini de ortaya çıkarmakta ve alış satış farkı, kotasyon sayısı ve oynaklığın gösterge ve kesin kotasyonlar arasındaki fiyat keşfini etkileyen önemli piyasa değişkenleri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides a comprehensive analysis of the price discovery process in the foreign exchange market by comparing the indicative quotes from the Reuters Platform and tradeable/firm quotes from the Reuters Matching System. Comparing tradeable quotes with indicative quotes enhances the understanding of the price discovery process in foreign exchange markets, as these two types of quotes have important structural differences due to their trading environment. Several studies have been conducted on price discovery in the stock market based on cross-listed stocks; however, this issue is under-investigated for the foreign exchange market since the market is highly fragmented and price and trade data for several platforms are not easily accessible. Moreover, the few studies conducted on the subject find contradicting results. In this dissertation, first, by utilizing updated data, the prevailing uncertainty regarding which quotation type leads in price discovery is clarified. The findings indicate that the Reuters Matching System generally dominates price discovery. This dominance is evidenced by the substantial variation in currency pairs, particularly when considering the information and component share measures. However, it is shown that indicative quotes also play a significant role, with their information leadership shares reaching at least 40% in most exchange rates. The significant differences observed between the estimated price discovery measures underscore the importance of selecting appropriate price discovery metrics. The study also identifies the determinants of price discovery, revealing that the bid-ask spread, number of quotations, and volatility are significant market variables influencing price discovery between indicative and tradeable quotations.