Tokat-Artova ekolojik koşullarında bazı yemlik pancar (Beta vulgaris L. var. Rapacea Koch.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determined of yield and yield components in some fodder beet (Beta vulgaris L. var. Rapacea Koch.) varieties under Artova-Tokat ecological conditions
  1. Tez No: 376101
  2. Yazar: ARZU AKKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma Tokat-Artova ekolojik koşullarında, 4 yemlik pancarının (Rota, Rozsaszinu Beta, Brigadier, Beta Vöröshengel) verim ve verim öğelerini belirlemek amacıyla Araştırma tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak 2012 yılında yürütülmüştür. Araştırmada; yumru verimi, yumru çapı, yumru şekli, kökün toprak üstünde kalan kısmı, yaprak duruşu, yaprak verimi, yaprakta ham kül oranı, yaprakta ham protein oranı, yaprakta ADF oranı, yaprakta NDF oranı, yaprakta kuru madde oranı, yaprakta sindirilebilir kuru madde oranı, yaprakta kuru madde tüketimi ve yaprakta nisbi yem değerleri incelenmiştir. En yüksek, yumru verimi (5185,0 kg/da) ve yumru çapı (6,7 cm) Brigadier çeşidinde, kökün toprak üstünde kalan kısmı (12,4 cm), yaprak verimi (638,8 kg/da), yaprakta kuru madde tüketim değeri (3,22), yaprakta nisbi yem değeri (174,2) Beta Vöröshengel çeşidinde, yaprakta ham kül oranı (% 21,5) ve yaprakta ham protein oranı ise (% 19,5) Rota çeşidinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine on yield andy ieldcomponents of four fodder beet cultivars (Rota, Rozsa, Brigadier, Vöröshengel) in 2012 under Tokat Artova conditions. The experiment was designed according to Randomized Complete Block experimental design with four replications. In these research; root yield, root lenght, root diameter, shape of root, above ground portion of root, the position of leaves, leaf yield, crude ash of leaf, crude protein of leaf, ADF content of leaf, NDF content of leaf, dry matter content of leaf, digestible dry matter content of leaf, dry matter intake of leaf, relative feed value of leaf were determined. The highest root yield (5185,0 kg/da), root diameter (6,7 cm), NDF content of leaf (39,5%) was found on Brigadier varieties. The highest degistible dry matter content (68,9%) was found on Rota varieties. The highest root lenght (18,5 cm), above ground portion of root (12,4 cm), leaf yield (638,8 kg/da), NDF content of leaf (174,2) was determined on Beta Vöröhengelvarietis. The highest crude ash of leaf (21,5%) and protein content of leaf (19,5%) was determined on Rota varieties.