İntihara teşebbüs vakalarının çeşitli biyolojik, psikolojik ve sosyal değişkenler açısından ayrıntılı çözüm odaklı incelenmesi: Tokat il örneği (2010 ve 2011 yılları)
Solution oriented and detailed analysis of suicide attempts in terms of several biological, psychological and social variables: the case of Tokat city (2010 and 2011)
- Tez No: 376103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ, DOÇ. DR. RECEP KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, İstatistik, Forensic Medicine, Biology, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
İnsanlık tarihi boyunca toplumlarda farklı sıklıkla görülen intihar olayları, sadece ruh sağlığı uzmanlarını ilgilendiren bir konu olmayıp, evrensel bir sorundur. Çalışmamızda, Tokat ili polis sorumluluk bölgesinde 2010 ve 2011 yıllarında meydana gelen toplam 379 kişinin intihar girişimleri genel değerlendirme, öğrenciler ve evli veya dullar olarak üç farklı kategoride araştırılmış ve analiz edilmiştir. Sonuçta; intihar girişimlerini farklı oranlarda etkileyen veya tetikleyen, biyolojik, sosyolojik ve psikolojik etkenler bulunduğu, bu farklılıkların öğrencilerde, evli veya dullarda farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Örneğin, cinsiyet yönünden yapılan analizde, genel değerlendirme ile evli veya dul olanlarda kadın sayısının erkek sayısına oranla yaklaşık üç kat olduğu bulunmuşken, öğrencilerde bu oranın sekiz kat fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bu alanda yapılan çalışmalara ilave olarak, intihar girişiminde bulunan kişilerin ve ailelerinin suç kayıtları, evden kaçma durumları ve kan gruplarının analizleri ile ilgili araştırma gerçekleştirilmiş, bu verilerle intihar girişimleri arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Diğer araştırmalarda yer almayan bu verilerin analizi çalışmanın özgünlüğü açısından önemlidir. Bu alanda yapılan çalışmalarda özellikle elde edilen verilerin kapsayıcı olması ve belirli gruplar halinde yapılmasının intihar vakalarının önlenmesinde daha tutarlı sonuçların elde edilmesinde faydalı olacağı değerlendirilmiştir. Problemin her yönünle disiplinler arası bir yaklaşımla araştırılması, verilerin doğru olarak toplanması, analiz ve değerlendirmelerle çözüm önerileri ifade edilerek uygulamaya konulması gerekmektedir. İntihar girişimlerinin önlenmesinde herkesin katkısı olmalı ve özellikle kurumlar arası koordinasyona önem verilmelidir. İntihar girişimleri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kayıt altına alınmalı, ilgili tüm kurumlarla birlikte İntihar ve İntihar Girişimleriyle Mücadele Strateji Belgesi ile Eylem Planı hazırlanmalıdır. Böylece il geneli, bölgesel ve ulusal analiz ve değerlendirmeler gerçekleştirilmeli, tüm insanlığı etkileyen intihar vakalarının uluslararası boyutu da ihmal edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Suicide incidents, taking place throughout the history on different frequency, are not just interests for mental health specialist. In our study the suicide attempts of 379 individuals were searched and analyzed in Tokat police district between 2010 and 2011. The attempts were categorized on three groups; general evaluation, students, married or divorced. Eventually it has been determined that biological, sociological and psychological factors affecting or triggering suicide attempts on different level. These factors also have different effects on students, married or divorced people. To some extent, according to gender analysis the number of women (married or divorced) are than three times more the number of men. Another fact is that the number of students are eight times more on this general evaluation. In addition to studies on this field; crime records of the ones attempted suicide and their families were investigated, the states of running away from home were ascertained and the blood type analysis was carried out and a meaningful connection between this data and suicide attempts was revealed. The analysis of data that is not available in other studies is really important for this study's originality. The data of the studies related to suicides should be comprehensive. It is also evaluated that the studies should be divided into specific groups to get more coherent results and prevent suicide incidents. Everybody has to contribute to the prevention of suicide attempts and the coordination between institutions is of great importance. Turkish Statistical Institute (TUİK) needs to record suicide attempts, analyze and evaluate the data. With the cooperation of all related institutions“Strategy Paper on Fighting against Suicide and Suicide Attempts”and“Action Plan on Fighting against Suicide and Suicide Attempts”need to be prepared. Hence, evaluation and analysis have to be accomplished on city, regional and national level. Furthermore, the international aspects of suicide incidents affecting all human beings should not be neglected.