Tozlu plazmanın statik etkin dielektrik geçirgenliğinin tsytovıch -angelıs yaklaşımı ile incelenmesi
Evaluation of the static effective dielektric permitivity of dust plasmas using tsytovich-angelis aproximation
  1. Tez No: 376115
  2. Yazar: ABDULLAH ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bilindiği gibi plazmanın kinetik teorisi plazmanın birçok fiziksel özelliklerinin incelenmesinde önemli rol oynar. Bu yaklaşımı kullanılarak Tsytovich-Angelis, tozlu plazmanın statik etkin dielektrik gerçirgenliğinin hesaplanması için formül oluşturmuştur. Tozlu plazmanın ısı dağılım durumunun parametrelere bağımlılığı ve statik etkin dielektrik geçirgenliği analitik formüller kullanılarak incelenebilir. Debye perdelenmesinin değişimi toz etkileşimlerine göre belirlenir. Ayrıca iki toz parçacıkları arasındaki etkileşim kuvvetinin hesaplanması çok önemlidir. Tsytovich-Angelis yaklaşımı kullanılarak tozlu plazmanın statik etkin dielektrik geçirgenliğinin hesaplanması için analitik formül oluşturuldu ve bu formüller mathematica 7 programlama dilinde programı yapıldı. Alınan sonuçların literatür ile uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
It is well known that the kinetic theory plays a central role in the study of many problems arising in the plasma sciences. Tsytovich–Angelis genarated for the calculations of the static effective dielectric permittivity in dusty plasmas. Dependence on the parameters of dusty plasma state temperature distribution and the static effective dielectric permittivity can be examined using the analytical formulas. Debye screening is determined by the interaction dust. Also the calculation of the interaction forces between the particles of the two dust is very important. Using Tsytovich-Angelis approach to calculation effective dielectric permittivity of dusty plasma created analytical formula. We constructed a Mathematica 7.0 program realizing this algorithm. The results of the calculations are in good agreement with the data available in the literature.