Mutlak olmayan tipten genelleştirilmiş bazı yeni fark dizi uzayları
On some new generalized difference sequence spaces of non-absolute type
  1. Tez No: 376116
  2. Yazar: OSMAN DUYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR, YRD. DOÇ. DR. SERKAN DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde kısa bir literatür özeti yapılıp, ikinci bölümde ise sonraki bölümlerde ihtiyaç duyulan temel tanım ve teoremlere yer verildi. Üçüncü bölümde, $c_{0}^{\lambda}(\widehat{B}),~c^{\lambda}(\widehat{B}),~\ell_{\infty}^{\lambda}(\widehat{B})$ ve $\ell_{p}^{\lambda}(\widehat{B})$ dizi uzayları tanımlandı ve bu uzayların birer $BK-$uzayı olduğu gösterildi. Tanımlanan bu uzaylardan $c_{0}^{\lambda}(\widehat{B}),~c^{\lambda}(\widehat{B})$ ve $\ell_{p}^{\lambda}(\widehat{B})$ uzaylarının Schauder bazları ve bazı kapsama bağıntıları bu bölümde hesaplandı. Ayrıca tanımladığımız bu uzayların $\alpha-, \beta-, \gamma-$dualleri de bu bölümde incelendi. Son bölümde ise ~$\mu_{1}\in\{c,c_{0},\ell_{p}\}$ ve ~$\mu_{2}\in\{\ell_{\infty},c,c_{0},\ell_{p}\}$ olmak üzere, sonsuz matrislerin $(\mu_{1}^{\lambda}(\widehat{B}):\mu_{2})$ matris sınıfları karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first and second chapters, some fundamental definitions and theorems which will be used in the later chapters are given. In the third chapter the sequence spaces $c_{0}^{\lambda}(\widehat{B}),~c^{\lambda}(\widehat{B}),~\ell_{\infty}^{\lambda}(\widehat{B})$ and $\ell_{p}^{\lambda}(\widehat{B})$ are defined and these sequence spaces are shown to be $BK-$spaces . Further, Schauder basis and $\alpha-,\beta-$ and $\gamma-$ dual of these spaces are calculated and inclusion relations among these spaces are also studied. In the last chapter, the classes $(\mu_{1}^{\lambda}(\widehat{B}):\mu_{2})$ of infinite matrices , where $\mu_{1}\in\{c,c_{0},\ell_{p}\}$ and $\mu_{2}\in\{\ell_{\infty},c,c_{0},\ell_{p}\}$, are characterized.