Süt ve süt tozunun lazer etkili bozunma spektroskopisi (LIBS) ve kalibrasyonsuz lazer etkili bozunma spektroskopisi (CF-LIBS) ile incelenmesi
Researching milk and milk powder with laser induceed breakdown spectroscpy (LIBS) and calibration free laser induceed breakdown spectroscpy (CF-LIBS)
- Tez No: 431104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son zamanlarda lazer ve optik sistemlerde çok büyük gelişmeler ve değişimler yaşanmıştır. Bu yenilikler doğal olarak hayatımızı da kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmada Lazer Etkili Bozunma Spektroskopisi (LIBS) ile süt ve süt tozu örneklerinin elementer analizi yapıldı, elektron yoğunluğu, plazma sıcaklığı hesaplandı. Bulunan sonuçlar literatürdeki değerleri ile karşılaştırıldığında uyumlu olduğu görüldü. Süt ve süt tozu için kalibrasyon eğrisi oluşturuldu. LIBS tekniği ile oluşturulan plazma ortamında, plazmanın sıcaklığını, Saha-Boltzman ve Boltzman denklemlerini kullanarak kalsiyum atomunun sıcaklığı hesaplandı. Sonuçlar incelendiğinde, plazmanın lokal termodinamik dengede (LTE) olduğu görüldü. LIBS tekniği, dünyada son yıllarda kullanımı oldukça artmasına rağmen Türkiye'de yeni bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada kısa sürede sonuç veren, örnek hazırlama prosüdürleri olmayan, örneğe zarar vermeyen ve ileriki yıllarda daha da gelişmesi beklenen LIBS tekniği kullanıldı. Çalışmamızda, kalibrasyonlu Lazer Etkili Bozunma Spektroskopisi (LIBS) ile Kalibrasyonsuz Lazer Etkili Bozunma Spektroskopisi (CF-LIBS) karşılaştırıldı, bu iki tekniğin avantaj ve dezavantajları değerlendirildi. Çalışmadaki ölçümler Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği LIBS laboratuvarında alındı
Özet (Çeviri)
In the recent years, laser and optical systems have witnessed enormous developments and changes. These innovations naturally make our lives easier. In this study, the elemental analysis of milk and milk powder samples were conducted by Laser Induced Breakdown Spectroscopy. In addition, electron density plasma temperature was evaluated. The results were compared with the values in the literature and they were found to be compatible. The calibration curve has been created for milk and milk powder. In the plasma environment, created by LIBS technique, the plasma temperature and the temperature of the calcium atoms using the Saha-Boltzmann and Boltzmann equations were calculated. When the results were analyzed, the plasma was found to be in local thermodynamic equilibrium (LTE). LIBS technique, despite having an increasing use in recent years in the World, is a new field in Turkey. In this study, this technique is used because it is efficient, it does not have sample preparation procedures and it does not damage the sample. Moreover, this technique is expected to develop more in the coming years. In addition, calibrated LIBS was compared with the calibration free LIBS and the advantages and disadvantages were evaluated. Measurements about the study were made in the Hacettepe University Food Engineering Laboratory.