Yumurta kabuk renginin ve depolama süresinin yumurta kalitesine etkisi
The effect of storage time and egg shell colour on egg quality characteristics
  1. Tez No: 376123
  2. Yazar: HAMDİYE GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma; yumurta kabuk renginin ve depolama süresinin yumurta iç ve dış kalite özelliklerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 29 haftalık yaşta geleneksel kafes sisteminde barındırılan, ATAK-S yumurtacı hibritlerden bir günde alınan yumurtalar kullanılmıştır. Depolama süresi başlangıç, 7, 14, 21 ve 28 gün olarak belirlenmiştir. Yumurta kabuk rengi ise L* a* b* renk sistemi kullanılarak belirlenmiştir. Yumurtalar ΔE değerine göre koyu (59,00-67,99); orta (68,00-70,99) ve açık (71,00-79,99) olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to investigate the effect of storage time and egg shell colour on external and internal egg quality characteristics. The material of this study was eggs that obtained from 29 weeks aged ATAK-S layer hybrids reared in traditional cage system. Storage time was determined as initial, 7, 14, 21 and 28 days. Shell colour was classified as dark (59,00-67,99); moderate (68,00-70,99) and light (71,00-79,99) by using the ΔE values of eggs.