Bazı bitkilerden elde edilen ekstraktların Sitophilus granarius (L.) (Coleoptera, Curculionidae)'a olan toksisite ve davranışsal etkileri
Toxic and behavioural effects of some plant extracts on Sitophilus granarius (L.) (Coleoptera, Curculionidae)
- Tez No: 376125
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÖKÇE, DOÇ. DR. DÜRDANE YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Humulus lupulus (şerbetçiotu), Hyoscyamus niger (banotu) Bifora radians (kokarot), ve Achillea millefolium (civanperçemi) bitkilerinin yaprak ve çiçeklerinden elde edilen methanol ekstraktlarının Sitophilus granarius üzerine toksik ve davranışsal etkileri laboratuvar koşullarında test edilmiştir. Yapılan çalışmada, bitkilerin çiçek ve yapraklarından elde edilen methanol ekstraktları S. granarius' un erginlerine micro-aplicator yardımıyla uygulanmıştır. Yapılan tek doz etki çalışması sonucunda S. granarius' a karşı en yüksek kontakt toksisite H. niger (% 90) ve H. lupulus (% 70,8)' dan elde edilen bitki ekstraktlarında gözlenmiştir. B. radians (% 37,4) ve A. millefolium (% 14,2)bitkilerinin methanol ekstraktlarının ise S. granarius' a karşı orta ve düşük oranda kontak toksisite gösterdiği saptanmıştır. Tek doz çalışmalarına ek olarak yürütülen doz-ölüm testlerinde, LD50 değeri H.niger ekstraktı için, 0,180 µg/böcek LD90 değeri ise 0,289 µg/böcek olarak hesaplanmıştır. Bitki ekstraktlarının uzaklaştırıcı ve beslenmeyi azaltıcı etkileri seçenek ve zorunluluk testleriyle belirlenmiştir. Yapılan seçenek testi sonucunda en yüksek uzaklaştırıcı etkiyi B. radians (% 1,9) ekstraktı göstermiştir. En yüksek beslenmeyi azaltıcı etkiyi ise H. niger (% 80,9) ekstraktı göstermiştir. Zorunluluk testi sonucunda ise en yüksek uzaklaştırıcı etkiyi H. niger (% 41,3) ekstraktı göstermiştir. En yüksek beslenmeyi azaltıcı etkiyi ise A. millefolium (% 82,8) ekstraktı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The contact toxicity and behavioral effects of four plant extracts [Humulus lupulus (hops), Hyoscyamus niger (henbane), Bifora radians (bifora), Achillea millefolium (yarrow)] were tested against Sitophilus granarius (Col: Curculionidae) under laboratory conditions. The stem and flower extracts were obtained using methanol as a solvent. Contact toxicity and behavioral effects of four plant extracts were tested on S. granarius adults. The greatest contact toxicity to S. granarius adults was observed with H. niger (90 %) and H. lupulus (70.8 %) extracts. B. radians (37.4 %) ve A. millefolium (14.2 %) extracts produced moderate contact toxicity to S. granarius adults. LD50 value with H. niger extract for the granary weevil was 0.180 μg/insect, LD90 value with H. niger extract for the granary weevil was 0.289 μg/insect. Antifeedant and repellent effects of the plant extracts on granary weevil were also testedin choice and non-choice set up. In the choice set up, the greatest repellent activity among the tested plant extracts for granary weevil was seen with B. radians (1.9 %) extract. The greatest antifeedant activity was seen with H. niger (80.9 %)extract. In the non choice set up, H. niger (80.9 %) extract was the most active plant extract among the tested plant extracts against the granary weevil. The geratest antifeedant activity was seen with A. millefolium (82.8 %) extract.