Bazı gagea türlerinin karyolojisi
Karyology of some gagea species
- Tez No: 376153
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gagea Salisb. (Liliaceae) cinsi tek yıllık geofitlerden oluşmaktadır. Yayılışı Avrasya?nın subtropikal ve ılıman bölgeleriyle sınırlı olan bu cins, donmuş topraklarda ve tropikal iklimlere sahip bölgelerde dağılım göstermemektedir. Gagea Salisb. genelde bir Avrasya cinsi olup, Kuzey Afrika?da sadece birkaç türle temsil edilmektedir. Bu cins en az 275 tür içermektedir ve bu nedenle Liliaceae familyası içindeki en büyük cinslerden birisidir. Türkiye?de bu cinse ait 25 tür (27 takson) mevcut olup, bunlardan iki tanesi endemiktir. Bu çalışmada, Gagea Salisb. cinsine ait 5 farklı türün karyolojik özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Bütün taksonlarda temel kromozom sayısı x=12?dir. İncelelen taksonlar ve kromozom sayıları; Gagea reticulata (Pallas) Schultes & Schultes fil.?ın üç farklı lokalite örneği (hepsinde 2n=2x=24), Gagea bulbifera (Pallas) Schultes & Schultes fil.?nın iki farklı lokalite örneği (her ikisinde de 2n=4x=48), Gagea bohemica (Zauschn) Schultes & Schultes fil. (2n=2x=48), Gagea granatellii (Parl.) Parl. (2n=4x=48) ve Gagea taurica Steven. (2n=2x=24)?dır. Bu taksonların detaylı karyotipik özellikleri ve asimetri indeksleri ilk defa bu çalışmada belirlenmiştir. Bilim Kodu : 203.1.048 Anahtar Kelimeler : Gagea Salisb., Gagea reticulata, Gagea bulbifera, Gagea bohemica, Gagea granatellii, Gagea taurica, karyotip, Türkiye Sayfa Adedi : 49 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fatma ÜNAL
Özet (Çeviri)
Gagea Salisb. (Liliaceae) genus consists of small perennial geophytes. It?s distribution is restricted to the temperate and subtropical regions of Eurasia and does not extend into any areas with either a tropical climate or permafrost. Gagea Salisb. is an Eurasian genus with a few species in North Africa. This genus comprises at least 275 species and it is one of the largest genus amongst the Liliaceae. This genus have 25 species (27 taxa) in Turkey and two of them are endemic. In this study, detailed karyological characteristics of five species of the genus Gagea Salisb. (Liliaceae) were examined. The basic chromosome number is x=12 in all taxa. The taxa investigated and their chromosome numbers are; Gagea reticulata (Pallas) Schultes & Schultes fil. from three different localities (they are all 2n=2x=24), Gagea bulbifera (Pallas) Schultes & Schultes fil. from two different localities (both are 2n=4x=48), Gagea bohemica (Zauschn) Schultes & Schultes fil. (2n=2x=48), Gagea granatellii (Parl.) Parl. (2n=4x=48) and Gagea taurica Steven. (2n=2x=24). Detailed karyological characteristics and asymmetry index of these taxa were determined for the first time. Science Code : 203.1.048 Key Words : Gagea Salisb., Gagea reticulata, Gagea bulbifera, Gagea bohemica, Gagea granatellii, Gagea taurica, karyotype, Turkey Page Number : 49 Visor : Prof. Dr. Fatma ÜNAL