Dogalgaz dağıtımında iş güvenliği esasları
Safety principles of the natural gas distribution
- Tez No: 417276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESİN TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğal gazın sanayi ve şehir şebekelerinde kullanımı çalışmalarına, 84/8806 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 1984 yılında SSCB ile imzalanan doğal gaz sevkiyatı anlaşmasının ardından başlandı. Doğal gaz şehir içi evsel ve ticari olarak ilk kez 1988'de Ankara'da kullanılmaya başlandı. Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu, 4646 no'lu doğal gaz piyasası kanunu, resmi gazetede yayımlanmasıyla yürürlüğe giren Doğalgaz Piyasası Kanunu ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 2001 tarihinde göreve başlamıştır. Enerji piyasasının kurulmasıyla sektör ivme kazanmış ve tüm ülke genelinde yaygınlaşmıştır. Gaz dağıtım şirketleri, iş sağlığı ve güvenli konu olarak ele aldığında sadece çalışanlarını değil müşterilerinin güvenliğini ön planda tutmak zorundadırlar. Bunu için yasalar ve mevutlara uygun yönetim sistemleri ile birleştirilmiş ve bilişim teknolojileri kullanan optimize edilmiş sürdürüle bilir bir kalite yönetim sistemi uygulanması, işletmeler için güvenli ve sürdürülebilir gaz arzını sağlayacak en önemli etkendir. Bu nedenle kalite yönetim sistemleri ile ilgili tüm gelişmeler yakından takip edilmeli ve doğalgaz işletim sistemine uygun biçimde birleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Yönetim sistemi risklerin kontrol edilebilmesi için risk yönetiminin nasıl uygulanacağı konusunda rehberlik etmektedir. Gaz dağıtım iş kolu genel olarak incelendiğinde çalışanlar ve kullanıcılar için sağlık ve güvenlik tehlikelerini bünyesinde barındıran ortam meydana getirmektedir. Yapılacak risk değerlendirmeleri ile çalışanların ve kullanıcıların güvenliğini güvence altına almak asıl hedeftir. Mevcut risk analiz yöntemleri risk değerlendirmelerine pratik tavsiyeler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Using the work of the natural gas industry and city network, it began after the natural gas delivery agreement with the USSR. Urban residential and commercial natural gas began to be used for the first time in Ankara. Electricity Market Regulatory Authority, the natural gas market law No. 4646, which came into force with the publication in the official gazette of the Natural Gas Market Law and the Energy Market Regulatory Authority began his career in 2001. Sector gained momentum with the establishment of the energy market and has become widespread throughout the country. Gas distribution companies must keep occupational health and safely issues when considering the safety of their customers at the forefront of not only its employees. Laws for that and fitted into the appropriate management systems combined with and implement a quality management system is able to sustain optimized using information technology is the most important factor to ensure safe and sustainable gas supply to businesses. It must therefore be monitored closely all developments related to quality management systems and gas operating system must be coupled appropriately. In this study, the risk management system to be controlled provides guidance on how to implement risk management. When the gas distribution businesses and hosting environments in general examined employees within the health and safety hazards for users is to bring about. Things to those who work with risk assessment and to guarantee the safety of users is the main target. Current risk analysis methods provide practical advice on risk assessment.