Çeşitli malzemeler ile desteklenmiş ahşap lamine elemanların direnç özellikleri
Strength properties of laminated wood supported with various materials
- Tez No: 376179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, çeşitli malzemelerle desteklenmiş ahşap lamine elemanların bazı fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla; ülkemizde yaygın olarak kullanılan sarıçam (Pinus sylvestris L.) odunundan hazırlanmış papel kaplamaları 9 katmanlı olarak lameller arasına destek elemanları (sıva altı filesi, fiber tel file, alüminyum tel file) yerleştirilip PVAc-D3 tutkalı ile yapıştırılmıştır. Hazırlanan örneklerin yoğunluk, eğilme, eğilmede elastikiyet modülü, basınç ve yapışma dirençleri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; destek malzemeleri örneklerin eğilme direncini, esnekliğini, basınç direncini artırmış, yapışma direncini ise azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, laminated wood elements supported with various materials, some physical and mechanical properties were investigated. To this end, our country is widely used in the scotch pine (Pinus sylvestris L.) wood slats prepared as a layer between the support elements 9 bucks coverings (plaster under mesh, fiber wire mesh, aluminum wire mesh) placed PVAc-D3 affixed with glue. The prepared samples density, bending, modulus of elasticity, resistance to pressure, and adhesionwas determined. According to the results of the experiment, support materials, the bending resistance of the samples the flexibility, pressure resistance increased, the reduced adhesion resistance.