Sarayköy ilçesi'nde (Denizli) bulunan termal alanların cyanobacterıa (Cyanophyta) florası
Cyanobacteria (Cyanophyta) flora of thermal areas in Sarayköy (Denizli), Turkey
- Tez No: 376205
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY DÜŞEN, DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ege Bölgesi'nin geniş dağılımlı olan aktif tektonizması, büyük ölçekte horst ve graben yapıları ile temsil edilmektedir. Bu tip oluşumlar ülkemizin büyük ve çeşitli ekolojik alanlara sahip olmasını sağlamaktadır. Böyle zengin çeşitlilikte ekolojik alanlara en önemli örnek termal alanlardır. Termal suların tarihçesi göz önüne alındığında insan sağlığı bakımından çok önemli oldukları ve asırlar boyunca sağlık ve güzellik amaçlı kullanıldıkları dikkati çekmektedir. Günümüzde de termal tedavinin bir sonucu olarak ülkemizde ve özellikle Denizli ilimizde termal turizm sektörü de hızla gelişme göstermektedir. Termal alanlardan birçok amaçla fayda sağlanmaktadır. Aynı amaçla ekstrem sıcaklıklarda yaşayan mikroorganizmalar da birçok araştırmacının ilgi odağı olmuşlardır. Çalışma materyalini, Ocak 2011-Ocak 2014 tarihleri arasından çalışma alanı olarak seçilen Sarayköy İlçesi'nde (Denizli) bulunan termal alanlardan (Umut, İnaltı ve Çavuşoğlu) toplanan Cyanobacteria taksonları oluşturmaktadır. Yapılan arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda toplam 10 familyaya ait 21 cins ve 47 takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 11 tanesi ülkemizde yapılan alg çalışmalarında tespit edilmiş olup, termal alanlarda yapılan çalışmalar için yeni kayıt niteliğindedir. Bununla beraber tespit edilen taksonlardan 21 tanesi ülkemizde ve termal alanlarda yapılan çalışmalar için daha önce tespit edilmemiş olup, Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca, türlerin detaylı görüntülerini alabilmek için Taramalı Elektron Mikroskobu (Scanning Electron Microscope-SEM) çekimleri tarafımızdan ilk kez bu çalışmada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Series of horst and graben features represent the wide spread tectonic activity of the Aegean region. As the result, many thermal springs are existed at this area. Thermal springs and hot water treatments have been used since early Roman times. When we have a look on the history of thermal waters, we can see the importance in human health, and there are various usage areas attracting attention such as developing beauty and health. Today, Thermal tourism sector is an important tourism industry in Turkey and especially these sectors has been developing rapidly in Denizli province. So, it is necessary to examine and put forward their biological structure in a scientific point of view. The aim of this study, is to determined the flora of Cyanobacteria from Sarayköy district in Denizli. Cyanobacteria species were collected between January 2011-January 2014 from three different thermal springs (Umut, İnaltı and Çavuşoğlu) in Sarayköy district (Denizli). As a result of field and laboratory studies, 21 genera and 47 taxa belonging to 10 families were identified. These algal taxa 11 of them were identified in fresh waters in our country, while these 11 taxa were first records for the thermal waters. However, 21 of them has not been determined in previously studies in Turkey. So, these taxa are evaluated as a new records for the algal flora of Turkey. In addition, the Scanning Electron Microscopy (SEM) were studied for the detailed imagings of Cyanobacteria species, for the first time in Turkey.