Ağırlıklı uzaylarda korovkin tipli yaklaşım
Korovkin type approximation in weighted space
- Tez No: 376217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GİRGİN ATLIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölüm de temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde klasik Bohman-Korovkin yaklaşım teoremleri ve ispatları verilmiştir. Ayrıca buna ilişkin bazı örnekler incelenmiştir. Dördüncü bölümde Ağırlıklı uzaylarda verilen Bohman-Korovkin Teoreminin yakınsaklığın gerçeklenmemesi durumunda matris toplanabilme metodu kullanılarak geliştirilen yaklaşım teoremleri verilmiştir. Beşinci bölümde Korovkon tipli yaklaşım teoremleri A -toplam süreci yardımıyla geliştirilmiştir. Son bölümde ise, verilen teoremler için yaklaşım oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter has been devoted to the introduction. In the second chapter, the basic definitions and concepts have been recalled. In the third chapter, classic Bohman-Korovkin approximation theorems and proofs have been given. Moreover, examples concerning these theorems have also been analyzed. In the fourth chapter, the Korovkin type approximation theorems developed with using of matrix summability method has been analysed. In the fifth chapter, the Korovkin type approximation theorems has been extended via A -summation process. In the final chapter, the rate of convergence has been examined for theorems given in chapter four.