Pozitif lineer operatörler ile Korovkin-tipli yaklaşım
Korovkin-type approximation by positive linear operators
- Tez No: 434799
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BAŞCANBAZ TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez içinde kullanılacak temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde pozitif lineer fonksiyonellerin ve operatörlerin bazı temel özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde bazı Korovkin-tipli teoremler ve bu teoremlerin, pozitif lineer operatörler yardımı ile sürekli fonksiyonlara yaklaşım ile ilgili bazı uygulamaları verilmiştir. Daha sonra ağırlıklı uzaylarda Korovkin-tipli bir teorem verilmiştir. Son bölümde Szász-Mirakjan operatörü tanımlanmış ve Szász-Mirakjan operatörünün Aral-Inoan-Raşa (2014) tarafından yapılan bir genelleştirmesi ele alınarak, bu operatörler ile ağırlıklı yaklaşım çalışılmıştır. Ayrıca, Holhoş tarafından tanımlanan bir ağırlıklı süreklilik modülü yardımıyla yaklaşımın derecesi için nicel tahminler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter, basic concepts which will be used in further chapters are presented. In the third chapter, some basic concepts of positive linear functionals and operators are presented. In the forth chapter, some Korovkin-type theorems and applications of them associated with convergence to continuous functions with the help of positive linear operators has been studied. Later, in the weighted spaces a Korovkin-type theorem has been presented. In the last chapter, the definition of Szász-Mirakjan operators and the definition of a generalized Szász-Mirakjan operators by Aral-Inoan-Raşa (2014) have been studied and then convergence via this operators have been examined. Besides, with the help of a weighted modulus of continuity, defined by Holhoş (2008), in order to obtain the degree of convergence quantative type theorems has been presented.