Akut pankreatit oluşturulan sıçanlarda karvakrol'ün akciğer üzerine etkisi
The effect on the lung of carvacrol in acute pancreatitis- induced rats
- Tez No: 376236
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Akut pankreatit (AP), pankreas ve diğer organlar için büyük bir risk faktörüdür. Aynı zamanda, özel bir tedavisinin bulunmayışından dolayı önemli ölçüde mortaliteye sebep olur. Kekik esansiyel yağlarının en aktif bileşeni olarak kullanılan karvakrol (KAR) yüksek antioksidatif etkinlik gösterir. Mevcut çalışmanın amacı, serulein ile oluşturulmuş akut pankreatiti modelinde (AP) akciğer hasarlarına karşı KAR'ün koruyucu rolünün olup olmadığını araştırmaktı. Bu amaçla, 56 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan (250-300 g) sekiz gruba ayrıldı: (I) control; (II) 50 µg/kg serulein 1 saat arayla dört intraperitonal (i.p.) enjeksiyonla uygulandı; (III, IV ve V) 50, 100 ve 200 mg/kg KAR tek i.p. enjeksiyonla uygulandı; ve (VI, VII ve VIII) serulein enjeksiyonundan 2 saat sonra KAR dozları uygulandı. 12 saat sonra tüm serum örneklerinde lipaz ve amilaz seviyeleri ölçüldü. Akciğerlerin ağırlığı tespit edildi ve histopatolojik incelemeler yapıldı. Mikroskobik incelemeler için farklı boyama metotları (Hematoksilen-eosin, Periyodik asit schiff, Mallory trikrom ve Amiloid) uygulandı ve skorlama sistemi histopatolojik değerlendirme için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis (AP) becomes great risk for the pancreas and other organs. Also, it causes significantly mortality due to lack of a specific therapy. Carvacrol (CAR) used as the most active constituent of thyme essential oils has a high antioxidative effectiveness. The aim of present study was to investigate whether the protective role of CAR on the development of lung injury in acute pancreatitis model (AP) induced by cerulein. With this aim, 56 rats of the Sprague-Dawley type (250-300 g) were divided into eight groups as follows: (I)control; (II) 50 µg/kg cerulein at 1-h intervals was given by four intraperitonally injection (i.p.); (III, IV and V) 50, 100 and 200 mg/kg CAR were administered by one i.p.; and (VI, VII and VIII) CAR doses were given after 2 h of cerulein injection. 12 h later, the amylase and lipase levels in all serum samples were determined. The weight of lungs were determined and performed histolopathological examinations. The different staining methods (Hematoxylin-eosin (H&E), Periodic acid Schiff (PAS), Mallory trichrome and Amyloid were applied for microscopic examinations and scoring system was used for histopathological evaluation.